هشدار وزارت بهداشت: ۲۴ ساعت اول درمان را جدی بگیرید 

روز چهارشنبه ۱ فوریه ۲۰۲۳ میلادی، وزارت بهداشت ترکیه از بیماران مبتلا به  باکتری استرپتوکوک A خواست در صورت استفاده از آنتی‌بیوتیک، تا ۲۴ ساعت اول دوره درمان از رفتن به محل کار، مدرسه یا مهد کودک خودداری کنند.

وزارتخانه در راستای افزایش آگاهی عمومی اطلاع داده است باکتری استرپتوکوک A یا (بتا) در گلو و پوست افراد رسوب کرده و اغلب باعث سرماخوردگی و گلودرد می‌شود. این باکتری منجر به عفونت‌های پوستی در برخی از قسمت‌های بدن شده و می‌تواند منجر به عوارض جدی شود.

استرپتوکوک A، بسیار مسری است و به آسانی از شخصی به شخص دیگر منتقل می‌شود. این باکتری می‌تواند از طریق تماس نزدیک با شخصی که این عفونت را دارد، شریک شدن در غذا و نوشیدنی این افراد و حتی از راه تنفس منتقل شود.

همچنین ممکن است این باکتری را از طریق لمس کردن سطح آلوده به روی دست شما منتقل شود و بعد با تماس دست‌تان با چشم‌ها، بینی یا دهان باکتری را به درون بدن راه یابد. لمس کردن زخم‌ها یا ترشحات زخم‌های پوست فردی که دچار استرپتوکوک A است، نیز می‌تواند باعث سرایت این باکتری شود.

پس از تشخیص بیماری توسط  پزشک، ممکن است آنتی‌بیوتیک تجویز شود. در استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها، باید به روش و زمان توصیه شده پایبند ماند. همچنین در ۲۴ ساعت اولیه استفاده ازآنتی‌بیوتیک از رفتن به محل کار، مدرسه یا مهد کودک خودداری کنید. این بیماری با استفاده ازآنتی‌بیوتیک در ۲۴ ساعت اول خاصیت مسری بودن خود را از دست می‌دهد.

والدین هنگامی که کودکشان دچار علائمی مانند تورم، کاهش هشیاری، تنفس سریع، تغییر رنگ پوست، زخم یا تاول روی پوست، درد شدید شکم و کاهش ادرار حتما به پزشک مراجعه کنند.