هشدار کد زرد برای ۷ استان ترکیه؛ جاری شدن سیل در استان‌های دوزجه و بولو

بارش شدید باران در استان‌های دوزجه و بولو که از روز یکشنبه ۹ جولای آغاز شده، همچنان ادامه دارد. بارش شدید باران، منجر به طغیان رودخانه‌ها و جاری شدن سیل در شهرهای این دو استان شده است. 

به گزارش وب سایت خبری TRT، جیودت آتای، فرماندار دوزجه اعلام کرده است: «در۳۶ ساعت گذشته ۲۲۵ کیلوگرم بر متر مربع بارندگی رخ داده است. اداره کل هواشناسی با صدور اخطار کد نارنجی و تکرار هشدارهای پیشین، از هموطنان خواسته تا خطر وقوع سیل را جدی بگیرند و از تردد در خیابان‌ها و جاده‌ها پرهیز کنند». 

با افزایش سرعت جریان آب جاری‌شده در مرکز استان‌ها، تیم‌های مرکز مقابله با حوادث غیرمترقبه (AFAD) و جست‌وجو و نجات دوزجه (DAKE) در شهرها و روستاها به حالت آماده باش حضور دارند. به گفته اداره هواشناسی این بارندگی‌ها تا فردا ادامه خواهد داشت. 

به گفته فرماندار دوزجه، سد حسنلر که حجم آب آن در مواقع عادی حدود ۳۵ میلیون‌ متر مکعب است،‌ در بارندگی اخیر به ۸۲ میلیون متر مکعب افزایش پیدا کرده است؛ لذا اقدامات لازم برای تخلیه شهروندان از شهرها و روستاهای اطراف این سد صورت گرفته است.  

همچنین اداره هواشناسی در روز دوشنبه ۱۰ جولای برای ۷ استان شمال شرقی ترکیه (سامسون، سینوپ، اردو، گیرسون، ترابزون، ریزه و آرتوین) هشدار کد زرد صادر کرده است.