هفتاد و چهار سال از عضویت ترکیه در ناتو می‌گذرد

روز یکشنبه ۲ آوریل، لونت گومروکچو نماینده دائم ترکیه در ناتو به مناسبت هفتاد و چهارمین سالگرد عضویت ترکیه در این سازمان تصریح کرد «بیشترین مبارزه را با گروههای تروریستی مانند داعش، القاعده، الشباب، پ‌ک‌ک و گروه‌های وابسته به آن ترکیه انجام داده‌ است».

 گومروکچو، طی مصاحبه‌ای با آناتولی اظهار داشت: «ترکیه یکی از بیشترین کمک‌ها را به این ائتلاف کرده است و اکنون نقش مهمی در رویدادهای بین‌المللی از جمله در موضوع جنگ روسیه با اوکراین دارد».

وی با بیان اینکه در دوران جنگ سرد نیز ترکیه به عنوان یکی از دو کشور متحد هم‌مرز با اتحاد جماهیر شوروی از اهمیت راهبردی برخوردار بود، افزود: «پس از جنگ سرد، ناتو به عنوان یک سازمان امنیتی که به جای دفاع جمعی به بحران‌های خارج از منطقه پاسخ می‌دهد، فعالیت کرد. جدی‌ترین مشارکت نظامی و سیاسی ترکیه در عملیات ناتو در این دوره در بوسنی‌وهرزگوین، کوزوو و افغانستان صورت گرفت».

گومروکچو با بیان اینکه ترکیه دومین کشور از نظر تعداد نیروهای مسلح در ناتو است، تصریح کرد: «نیروهای مسلح ما از نظر تجربیات عملیاتی نه تنها از نظر آماری، بلکه به دلیل توانایی و برتری نیز از سطح بالایی برخوردار هستند. ترکیه به ویژه با پیشرفتی که در صنعت دفاعی در ۱۵ تا ۲۰ سال اخیر داشته، توانسته مقدار قابل توجهی از تجهیزات نظامی و دفاعی را خود تولید کند».

وی با تاکید بر اهمیت عضویت در ناتو نیز افزود: «ترکیه به عنوان کشوری قدرتمند، از فرصت‌های بسیار خوبی برای دفاع از خود برخوردار است و ورود به زیر چتر دفاع جمعی ناتو نیز تاثیر بسزایی در بازدارندگی ما داشته است».