هفت دلیل برای مفید بودن میان وعده‌ها

  Personal perspective view of couple sharing Tortilla chips while eating takeaway food together at the dining table.

  میان وعده‌های کوچکی که بین وعده‌های غذایی می‌خوریم اهمیت زیادی برای سلامتی دارند. این وعده‌ها به طور خاص، با از بین بردن افت ناگهانی قند در بیماران دیابتی از بروز حملات جلوگیری می‌کنند. در حقیقت، میان وعده‌ها فواید زیادی دارند، از کاهش وزن تا خواب با کیفیت. بنابراین برای خوردن میان وعده‌ها برنامه ریزی کنید.

  هفت جنبه‌ مفید میان وعده‌های غذایی

  ۱. دریافت بیشتر ویتامین  

  میان وعده‌ها به افزوده شدن مواد مغذی بیشتری در بدن کمک می‌کنند. دریافت همه ویتامین‌های مورد نیاز بدن تنها با خوردن ۳ وعده غذایی دشوار است، به همین خاطر مصرف میوه و سبزیجات در طول روز توصیه می‌شود. کسانی که  فقط ۳ وعده غذایی مصرف می‌کنند، با کمبود ویتامین مواجه شده و در نتیجه دچار شکستگی ناخن و ریزش مو می‌شوند.

  ۲. جلوگیری از پرخوری 

  صبحانه، ناهار و شام ممکن است برای همه کافی نباشد. میان وعده‌های سبک به شما کمک می‌کنند که انرژی بیشتری داشته باشید و مانع از زیاده روی در وعده‌های اصلی روز می‌شود. حتی می توانید زمان میان وعده خود را برنامه ریزی کنید.

  ۳.  بهبود عملکرد مغز 

  مغز از گلوکز برای سوخت استفاده می‌کند، به ویژه هنگامی که کارهای سنگین انجام می‌دهیم این مصرف بیشتر است. وقتی قند خون شما پایین است، توانایی‌های ذهنی شما به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. خوردن میان وعده‌هایی مانند شکلات یا گردو تمرکز ذهنی شما را بهبود می‌بخشد.

  ۴- پایین آوردن  سطح استرس 

  وقتی از نظر روحی احساس بدی می‌کنیم، بدن کورتیزول آزاد می‌کند. بر اساس نظر متخصصان کورتیزول می‌تواند سطح قند خون را کاهش دهد. بنابراین وقتی احساس ناامیدی می‌کنیم، بهتر است یک میان وعده سالم بخوریم تا مقداری سروتونین وارد بدن شود.

  ۵- افزایش انرژی در بعد از ظهرها 

  افت توانایی‌های جسمی در بعد از ظهر پاسخ طبیعی بدن به تغییرات زمانی است. از ساعت ۱ تا ۳ بعد از ظهر این احساس خواب آلودگی بیشتر است. با این وجود می‌توان با مصرف میان وعده‌هایی نظیر میوه، میوه خشک، سبزیجات و بادام زمینی از این افت جلوگیری کرد. 

  ۶.بهبود بخشیدن روابط  اجتماعی 

  در برقراری و قوام روابط اجتماعی میان وعده‌هامفید هستند. مطالعه‌ انجام شده در دانشگاه آکسفورد نشان می‌دهد که غذا خوردن در کنار هم، باعث افزایش خوشحالی و بهبود روابط می‌شود. علاوه بر این،  قسمت کردن  میان وعده‌های خود با دیگران به راحتی می‌تواند سکوت و سردی رابطه را بشکند که این هم سبب تولید احساس مثبت می‌شود.

  ۷. خواب راحت 

  خوردن میان وعده قبل از خواب کاملاً مضر نیست، مهم‌ این است که چه خورده می‌شود. به عنوان مثال، بادام کیفیت خواب را بهبود می‌بخشد زیرا حاوی ملاتونین است. غذاهای سرشار از کلسیم از اختلالات خواب جلوگیری می‌کنند. همچنین نوشیدن یک لیوان شیر گرم یا چای بابونه قبل از خواب می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.