هلندی‌ها؛ بزرگترین سرمایه‌گذاران خارجی در ترکیه

بانک مرکزی ترکیه در گزارش سالانه خود به جذب ۳۳ میلیارد و ۳۴۸ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در این کشور اشاره کرد.

 هلندی‌ها با ۵ میلیارد و ۳۶۵ میلیون دلار در این زمینه در جایگاه نخست قرار دارند.

بر این اساس کشورهای اروپایی در مجموع با ۲۱ میلیارد و ۵۲۶ میلیون دلار و با سهم ۶۴.۵ درصد از کل سرمایه‌گذاری‌های خارجی جذب شده، بیشترین میزان را به خود اختصاص داده‌اند.

کشورهای آسیایی ۸ میلیارد و ۷۷۳ میلیون، منطقه خاورمیانه و آسیای میانه ۵ میلیارد و ۶۸۲ میلیون دلار، کشورهای حوزه خلیج۲ میلیارد و ۴۹۶ میلیون دلار و کشورهای آمریکایی ۲ میلیارد و۳۸۶ میلیون دلار در ترکیه سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

در این میان سهم هلند در بین کل سرمایه‌گذاران خارجی به میزان ۱۶.۱ درصد رسید.

از سوی دیگر در دوره ۸ ماه نخست امسال نیز،۳  میلیارد و ۴۴۱ میلیون دلار سرمایه بین‌المللی وارد ترکیه شده است.

در این دوره نیز سرمایه‌گذاران هلندی با ۵۹۹ میلیون دلار رتبه نخست را به خود اختصاص داده‌اند.

سرمایه‌گذاران آمریکایی۵۶۶ میلیون دلار، انگلیسی‌ها ۳۹۵ میلیون دلار، سوئیسی‌ها ۲۸۱ میلیون دلار و ژاپنی‌ها  ۲۲۱ میلیون دلار در ترکیه سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

ترکیه علاوه بر موقعیت جغرافیایی و اهمیت استراتژیک خود، با ارائه امکانات بلند ‌مدت به جذب سرمایه‌‌گذاران از سراسر جهان ادامه می‌دهد. این در حالی است که تا اوایل سال ۲۰۰۰ به ارزش چندین میلیون‌ دلار سرمایه‌گذاری در ترکیه صورت می‌گرفت، از این تاریخ به بعد توجه سرمایه‌گذاران خارجی به ترکیه افزایش یافت.

طبق آمار بانک مرکزی ترکیه، بیشترین سرمایه‌گذاری‌های خارجی در این کشور متعلق به کشورهای اروپا است، که هلند در صدر این کشورها قرار دارد. هلندی‌ها بیشتر در زمینه‌هایی مانند بندر و لجستیک، غیرمنقول و ساخت و ساز، کشاورزی، هوانوردی، غذا و گردشگری سلامتی در ترکیه سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

از طرف دیگر اتباع سوری در سال جاری، تاکنون ۱۲ هزار و۹۰۸ شرکت در ترکیه افتتاح کرده، که در این زمینه در جایگاه نخست قرار گرفته‌اند.

آلمانی‌ها با تاسیس ۷ هزار و۶۶۷ شرکت پس از سوری‌ها در جایگاه دوم قرار گرفتند. ایرانی‌ها نیز با تاسیس ۶ هزار و ۳۹۹ شرکت رتبه سوم را به خود اختصاص دادند.

همچنین بر اساس داده‌های بانک مرکزی ترکیه از ژانویه تا سپتامبر ۲۰۲۱، در ۹ ماهه نخست سال برای اولین بار افزایش فروش مسکن در ترکیه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۳ درصد بوده است.

ایرانیان در سپتامبر ۲۰۲۱ میلادی در مجموع ۱۳۲۳باب خانه مسکونی در ترکیه خریداری کرده‌اند که جایگاه نخست را به خود اختصاص داده است. اتباع عراقی  با خرید ۹۹۰ خانه و شهروندان روسیه نیز با خرید ۵۴۰  باب خانه در رده های دوم و سوم این فهرست قرار گرفته‌اند.