همکاری ایران و ترکیه در تولید بذر

علیرضا مهاجر، معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی از همکاری با ترکیه در زمینه تولید و واردات بذر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر در تاریخ ۲۰ نوامبر، علیرضا مهاجر در دیدار با ابوبکر گیزلی‌گیدرمعاون وزیر کشاورزی ترکیه، با اعلام تولید ۱۲۵ میلیون تنی بخش کشاورزی ایران گفت: «۸۰ درصد از این میزان متعلق به بخش زراعت است که مهمترین محصولات آن گندم، پنبه، برنج، جو، ذرت، آفتابگردان و صیفی‌جاتی مانند گوجه فرنگی، پیاز، سیب‌زمینی و محصولات گلخانه‌ای است».

وی همکاری بر اساس شرایط اقلیمی دو کشور را عامل مهمی در تأمین نیاز در فصول مختلف سال خواند و گفت: «با این روش می‌توان بخشی از محصولات صیفی را بدون نیاز به هزینه گزاف انرژی در کشت گلخانه‌ای، در فضای باز تولید کرد».

مهاجر از همکاری و توسعه مطلوب روابط ایران و ترکیه در زمینه تولید و واردات بذر یاد کرده و افزود: «تولید بذر سویا، پنبه، ارقام آفتابگردان، دانه‌های روغنی و تبادل دانش و تجربیات در قالب دوره‌های آموزشی و همکاری مستمر در بخش تبادل کارشناس از دیگر موارد همکاری دوجانبه است».

در ادامه ابوبکر گیزلی‌گیدر، بنا نهادن این همکاری با این ایران را به دلیل تحولات و تغییرات اقلیمی ضروری دانست و گفت: «برای مبارزه با بحران‌های اقلیمی از دست کشورها به تنهایی کاری ساخته نیست و نیازمند همکاری و مشارکت بین‌المللی به ویژه با همسایگان هستیم».

وی موضوع تامین آب برای کشاورزی را از مهمترین دغدغه‌های ترکیه برشمرد و بیان کرد: «کشاورزی ترکیه در حال تجهیز به سیستم‌های نوین آبیاری است و توسعه مکانیزاسیون از دیگر برنامه‌های توسعه کشاورزی ترکیه است».