هنوز جنگل‌های ترکیه در آتش می‌سوزند

  آتش سوزی‌های اخیر ترکیه که در روز ۲۸ جولای در منطقه ماناوگات استان آنتالیا آغاز شد اکنون به ۱۵۶ منطقه در  ۳۷ استان ترکیه گسترش یافته است. این آتش سوزی‌ها در اکثر مناطق تحت کنترل درآمده، اما در ۹ منطقه از ۴ استان این کشور، آتش سوزی‌ با شدت ادامه دارد. در نتیجه این آتش سوزی‌ها تا کنون ۸ نفر جان خود را از دست داده‌اند. 

  استان آنتالیا شاهد گسترده‌ترین آتش سوزی در میان سایر استان‌ها بود. در این استان، شهرداران شهرهای آلانیا و آنتالیا دستور تخلیه محلاتی که در معرض آتش سوزی قرار دارند را صادر کرده و به کسانی که از منطقه خارج شده‌اند نیز امکانات اسکان فراهم شده است. شهردار آلانیا گفت «ما شهروندان را با اتوبوس‌های شهری، کامیون‌ها و کامیون‌ها از منطقه خطرناک دور می‌کنیم».

  در حالی که برخی از شهروندان ترکیه از وضعیت مقابله با آتش سوزی در کشور انتقاد کرده‌اند. رئیس جمهور اردوغان گفته است «ترکیه کشوری است که دارای قوی ترین زیرساخت‌های اطفاء حریق جنگل در منطقه است». وی در رابطه با تلاش‌ها برای مهار آتش سوزی گفت ۸۰ مخزن آب، ۳۵ تانکر، ۳۱ خودرو سنگین، ۱۷۶ خودروی خدماتی و ۱۴۰۰ پرسنل برای مهار آتش در حال انجام وظیفه هستند.

  (خبرگزاری آناتولی)

  علت آتش سوزی‌ها

  هنوز علت دقیق آتش سوزی‌ها در مناطق مختلف ترکیه که از شمال تا جنوب کشور را فرا گرفته است مشخص نشده است. رجب طیب اردوغان در سخنرانی اخیر خود در مارماریس گفت که یکی از آتش سوزی‌ها اخیر در ترکیه توسط کودکان آغاز شده است اما وی اشاره کرد که «تحقیقات در مورد آتش سوزی‌های همزمان، به جدیت ادامه دارد. اینکه این آتش سوزی‌ها تروریستی است یا خیر در حال بررسی است. وزارت کشور و سازمان‌های اطلاعاتی ما بر این مسئله متمرکز هستند».

  برخی از گمانه زنی‌ها حکایت از آن دارند که این آتش سوزی‌ها توسط گروه تروریستی پ.ک.ک. به وجود آمده است. یکی از نمایندگان مجلس ترکیه نیز در این رابطه گفته است که «ما عاملان و محرکان را می‌شناسیم. تنها نقطه مجهول دست‌هایی است که کبریت نهایی را روشن کرده‌اند». اما این اظهار نظر ها از سوی مقامات قضایی تا کنون مورد تایید قرار نگرفته است.

  ( Mustafa Çiftçi – Anadolu Ajansı )

  کمک‌ها برای مهار آتش سوزی

  رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز شنبه گفت، کشورهای روسیه، اوکراین، آذربایجان و ایران برای کمک به مهار آتش سوزی مناطق جنگلی در جنوب و غرب این کشور هواپیمای آب پاش به ترکیه اعزام کرده‌اند.

  به دنبال اعزام هواپیما از سوی این کشورها اکنون شمار هواپیماهای آتش نشان به ۱۶ رسیده است و ۵۱ هلیکوپتر نیز در راستای اطفای حریق در حال فعالیت‌اند.

  همچنین به دستور الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان بیش از ۵۰۰ پرسنل، بالگرد و وسایل مرتبط به ترکیه اعزام خواهد شد.