بامداد پنج‌شنبه ۲۰ جولای گروه‌های وابسته به جریان مقتدی صدر، رهبر مذهبی و سیاسی شیعیان عراق در اعتراض به هتک حرمت به قرآن کریم، تظاهرات بر پا کرده و به سمت ساختمان سفارت سوئد در بغداد رفته و آنجا را به آتش کشیدند.

گفته می‌شود تسخیر سفارت سوئد در بغداد به خاطر آن بوده است  که قرار است امروز (پنج‌شنبه) تجمعی برابر سفارت عراق در استکهلم، پایتخت سوئد با هدف سوزاندن قرآن برگزار شود. 

این حادثه زمانی روی داد که عده‌ای در اطراف ساختمان سفارت حوالی ساعت ۱ بامداد به وقت محلی آغاز شد؛ سپس شماری از معترضان از دیوار سفارت بالا رفتند و داخل آن شدند و اقدام به آتش‌سوزی کردند. گزارش شاهدان عینی حاکی از آن است که همچنان ده‌ها تظاهر کننده در منطقه حضور دارند و برخی از معترضان نیز روی پشت بام سفارت ایستاده‌اند. 

همزمان شمار قابل توجهی از نیروهای ضد شورش عراق نیز در منطقه مستقر شدند. گزارش‌های شاهدان حادثه همچنین حاکی از آن است که خودروهای آتش نشانی برای خاموش کردن حریق به محل سفارتخانه آمده‌اند. برخی از رسانه‌ها همچنین خبر از آن داده‌اند که میان نیروهای امنیتی عراق و دیگر معترضانی که سعی دارند وارد محوطه سفارت شوند درگیری روی داده است.

وزارت خارجه عراق در بیانیه‌ای آتش زدن سفارت سوئد در بغداد را که بامداد امروز پنجشنبه به دست جمعی از حامیان مقتدی صدر انجام شد، به شدت محکوم کرد. دولت عراق به مسئولان امنیتی مربوطه دستور داد تا تحقیقی فوری را در این خصوص آغاز کرده و اقدامات امنیتی لازم برای روشن شدن ابعاد مبهم این اقدام و شناسایی هویت و محاکمه عاملان آن در پیش گرفته شود.

در واکنش به این اقدام دولت سوئد تصمیم گرفت تا سفارت خود در بغداد را تعطیل کند.