واشنگتن مسئول وقایع در افغانستان

افغانستان طی هفته‌های اخیر تحولات جدی‌ای را پشت سر گذاشته است. در نتیجه وقایع رویداده در این کشور، طالبان موفق شد بر بسیاری از مناطق افغانستان تسلط یابد و پس از خروج «اشرف غنی»، رئیس‌جمهور سابق افغانستان، آنها دولت را به دست آوردند.

بر اساس گزارش نیویورک تایمز، بسیاری از کشور‌ها عامل اصلی این وقایع اخیر را تصمیمات نابخردانه‌ آمریکا در خروج نظامیان خود، بدون توجه به وضع موجود در افغانستان ذکر کرده و مسئولیت آن را بر عهده واشنگتن دانستند.

با گذشت ۳ روز از تصرف شهر کابل و سقوط افغانستان به دست طالبان، کشورهای جهان واکنشهای متفاوتی از خود نشان داده اند از جمله، 

ترکیه

اردوغان اخیراً در یک نشست گفته است که صرف نظر از این که چه کسی روی کار آید، ماندن کنار افغانستان لازمه وفای به عهد و برادری است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه اظهار داشت: حضور نظامی ترکیه در افغانستان باعث تقویت دولت جدید در عرصه بین‌المللی و تسهیل کار آن می‌شود.

مولود چاووش‌اوغلو؛ وزیر خارجه ترکیه هم در این رابطه گفته است که آنکارا پیام‌های ارائه‌شده توسط طالبان را تاکنون مثبت ارزیابی کرده‌است.

فرانسه

وزیر امور خارجه فرانسه نیز گفته است: «طالبان بر اساس اعمال و نه گفتار مورد قضاوت قرار می‌گیرد. طالبان اعلام کرده است که به حقوق بدست آمده در افغانستان در ۲۰ سال گذشته احترام خواهند گذاشت، آنها باید آن را در عمل نشان دهند».

انگلیس

«نیک کارتر» فرمانده ارتش انگلیس نیز در همین رابطه با بیان اینکه جهان باید به طالبان فرصت تشکیل دولت بدهد، گفت احتمال این وجود دارد که طالبانِ امروز، منطقی‌تر و عقلانی شده باشد.

روسیه

سفیر روسیه در کابل، از «رویکرد بسیار دوستانه‌ طالبان» نسبت به روسیه خبر داد و گفت: مذاکرات با نمایندگان سطوح بالای طالبان در کابل و در فضای سازنده انجام گرفت و نتیجه مذاکرات مثبت و سازنده بود و نمایندگان طالبان گفتند که رویکرد بسیار دوستانه‌ای نسبت به روسیه دارند.

آمریکا

مشاور امنیت ملی آمریکا می گوید که صحبت در مورد به رسمیت شناختن طالبان به عنوان یک دولت مستقر در افغانستان هنوز زود است. او گفته که به رسمیت شناختن طالبان بستگی به این دارد که آنها نشان دهند که چه کسانی هستند و چگونه می خواهند ادامه دهند.

چین 

پکن مایل است با این گروه رابطه دوستانه ایجاد کند. وزارت خارجه چین نیز اعلام کرد که پکن قصد دارد پس از آن که طالبان یکشنبه گذشته کنترل افغانستان را به دست گرفته است، کمک به افغانستان را ادامه دهد.

کانادا 

طالبان را به رسمیت نمی شناسیم. جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا اعلام کرد که دولت این کشور برنامه‌‌ی برای به‌رسمیت شناختن طالبان در افغانستان ندارد.

با وجود آنکه انگشت اتهام به سوی آمریکا دراز است، روزنامه نیویورک تایمز فاش کرد قبل از خروج نیرو‌های آمریکا از افغانستان سازمان سیا به بایدن در خصوص آماده نبودن ارتش افغانستان هشدار داده بود.

بر اساس گزارش این روزنامه سازمان سیا در ژوئیه ۲۰۲۱ طی نامه‌ای به رئیس‌جمهور آمریکا نسبت به بحران در افغانستان هشدار داده است؛ در این نامه آمده است که در صورت پیشروی طالبان استان‌های افغانستان سقوط خواهند کرد چرا که ارتش افغانستان هنوز از آمادگی و آموزش کافی برخوردار نیست.