واکنش‌های جهانی نسبت به فاجعه ادرنه؛ ۱۹ مهاجر در سرمای هوا یخ زدند

اجساد ۱۹ پناهجوی رانده شده از یونان به ترکیه در مناطق مرزی ترکیه پیدا شدند. 

به گزارش آناتولی، استانداری ادیرنه ترکیه ظهر امروز با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد:‌ متاسفانه شمار اجساد مهاجران غیرقانونی که پس از رانده شدن توسط نظامیان یونانی به سمت مرز با ترکیه در استان ادیرنه بر اثر سرما جان باخته بودند، به ۱۹ قربانی افزایش یافت.

وزیر بهداشت ترکیه فخردین کجا با انتشار عکسی از این واقعه در در توییتر خود خطاب به وزیر بهداشت یونان نوشت: «ما نتوانستیم خدمات بهداشتی لازم را به ۱۷ مهاجری که هنگام تلاش برای عبور از مرز برگشت داده شدند، ارائه دهیم. زمانی که ما به آنها رسیدیم، متاسفانه ۱۶ نفر یخ زدند و مردند. یک نفر را به بیمارستان بردیم، اما دیگر دیر شده بود.انسانیت نباید بمیرد»! 

وزارت کشور ترکیه معتقد است که علت این اتفاق عدم پذیرش این پناهجویان از سوی مرزبانان یونانی است.

وزیر کشور نیز تصاویری از اجساد افتاده در کنار یک جاده را در توییتر منتشر کرد و نوشت: «۱۲ نفر از ۲۲ پناهجویی که توسط واحدهای مرزی یونان رانده شده و لباس‌ها و کفش‌های آن‌ها را گرفته بودند، یخ زدند و جان باختند.اتحادیه اروپا ناتوان و فاقد احساسات انسانی است».

در این راستا وزارت امور خارجه آلمان ا با انتشار اطلاعیه‌ای در واکنش به مرگ چندین پناهجو در مرز یونان و ترکیه، مرگ ۱۹ مهاجر از سرما به دلیل بازگردانده شدن توسط نیروهای یونانی به سمت مرز ترکیه را نگران کننده خواند و اعلام کرد: «تحقیق در این باره به منظور روشن شدن ابعاد آن بسیار مهم است. آتن باید در این باره این فاجعه توضیح دهد».

این وزارت‌خانه همچنین بر لزوم رعایت اصول انسانی و اخلاقی و همچنین قوانین بین‌المللی و اتحادیه اروپا در محافظت از مرزها تحت هر شرایطی تاکید کرده است.

همچنین مرکز بین المللی نظارت بر نقض حقوق بشر با انتشار بیانیه‌ای تحت عنوان «انسانیت در مرز یونان یخ زد» به حادثه مرگ ۱۹ پناهجو رانده شده توسط یونان به مرز ترکیه واکنش نشان داد و گفت:«در واقع آنچه یخ زده است، سکوت جهانی ذهنیت سلطه‌گر است که با همه پیشرفتگی خود ادراک ما را کر می‌کند. آنچه همراه با انسانیت نابود می‌شود، قانون است. آنچه در میان امواج از بین می‌رود، همان انسانیت است».

این سازمان در بیانیه خود یونان را یکی از دو بچه خودسر قدرت‌های جهانی به همراه اسرائيل عنوان کرده و نوشت: «این قدرت‌ها با اقدامات غیر انسانی یونان در قبال مهاجران و پناهجویان همواره با تساهل برخورد کرده و این کشور را تشویق می‌کنند به اقدامات خود ادامه دهد».

این سازمان همچنین تصریح کرد: «دریاهای مدیترانه و اژه به دست قدرت‌های استعماری به گورستان‌های پناهجویان تبدیل شده‌ است. اجساد زنان، مردان و کودکان که از دریا‌ها فوران می‌کنند، بر این دیوارهای ناشنوا و نابینا تاثیری ندارد و دور از آن است که وجدان بشریت را بیدار کند».

گفته می‌شود هویت این پناهجویان تا کنون مشخص نشده است.

هم‌اکنون عملیات جستجو برای یافتن مهاجران احتمالی دیگر در منطقه توسط نیروهای امداد و نجات ترکیه ادامه دارد.

همچنین تحقیقات دادستانی درباره علت و چگونگی مرگ این افراد آغاز شده است.​​​​​​​

در پی انتشار این خبر، وزیر امور مهاجرت یونان اتهامات ترکیه را رد کرد و آنکارا را به «تبلیغات» متهم کرده است.