ورود طالبان تا دروازه های شهر مزار شریف

(Photo by FARSHAD USYAN/AFP via Getty Images)

در دو روز گذشته، طالبان ۱۳ ولسوالی (شهرستان) را در بخش‌هایی از افغانستان تصرف کردند و حالا به دروازه‌های «مزارشریف» در ولایت بلخ که بزرگترین شهر در شمال افغانستان است، رسیده‌اند.

ار.اف.ای -جنگجویان طالبان، عصر روز دوشنبه ۳۱ جوزا (خرداد)/۲۱ ژوئن پس از چند روز درگیری با نیروهای امنیتی افغانستان‌، خود را تا دروازه شهر مزار شریف، مرکز ولایت بلخ رساندند.

هرچند پس از دست‌کم ۲ ساعت، نیروهای امنیتی، جنگجویان طالبان را دوباره به عقب راندند، اما این توقف کوتاه‌ طالبان در دروازه‌های شهر مزار شریف سبب شد تا نیروهای محلی و نیروهای وابسته به احزاب، به خود آیند و برای دفاع از منطقه و شهروندان با نیروهای امنیتی افغانستان متحد شوند.

عطا محمد نور از چهره‌های جهادی و از رهبران حزب جمعیت اسلامی؛ محمد محقق، رهبر حزب اسلامی مردم افغانستان و شماری دیگر از چهره‌های بانفوذ، فراخوان بسیج ملی داده‌اند، با فرمانده‌هان‌شان دیدارهای ابتدایی برگزار کرده و برای ایستادگی در برابر پیشروی طالبان، در حال آمادگی گرفتن هستند.

این در حالی است که رئیس جمهور غنی برای یک سفر رسمی عازم ایالات متحدۀ امریکا شده است .

به گزارش دفتر ریاست جمهوری افغانستان، غنی در جریان این سفر با جو بایدن رئیس جمهور، اعضای مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا دیدارهای جداگانه انجام خواهد داد و با آنان در مورد فصل جدید روابط میان دو کشور، تقویت هرچه بیشتر مناسبات دیپلماتیک، تجهیز و‌ حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی، همکاری آمریکا با بخش های اقتصادی افغانستان و  مبارزه مشترک با تروریسم، بحث و تبادل نظر خواهد نمود.

طلوع نیوز با استناد به آمارهایی که از منابع خود دریافت کرده یاد آور شده که طی دو ماه اخیر حدود۶۰ شهرستان یا بدست طالبان افتاده‌ و یا کنترل آنها میان نیروهای دولتی و طالبان دست‌بدست شده‌است.