وزارت بهداشت ترکیه: خطر شیوع سویه جدید کرونا در ترکیه  

در حالیکه سویه جدید ویروس کرونا با نام Eris (EG.5.1) در ‌آمریکا و برخی کشورهای اروپایی شناسایی شده، اما هنوز موردی از ابتلا در ترکیه گزارش نشده است؛ با این حال، وزارت بهداشت ترکیه خطر شیوع این سویه را در کشور محتمل اعلام کرد. 

به گزارش روزنامه دیلی صباح در روز سه‌شنبه ۲۲ آگوست، دکتر آلپر شنر، عضو هیئت علمی دانشگاه کاتیپ چلبی، درباره سویه جدید کرونا اعلام کرد: «مشاهدات میدانی در ترکیه، به ویژه در میان افرادی که خدمات اورژانسی دریافت کرده‌اند، افزایش در موارد ابتلا به ویروس کرونا را نشان نمی‌دهد». 

شنر خاطر نشان کرد: «علائم سویه Eris، شبیه به علائم کووید-۱۹ است. اگر آبریزش بینی، احتقان، درد مفاصل، درد پشت چشم، سرفه خشک و یا احساس خستگی دارید، حتما آزمایش پی‌سی‌آر را انجام دهید». با این حال، به گفته سازمان جهانی بهداشت (WHO)، این سویه در سطح جهانی «کم‌خطر» تلقی می‌شود. 

دکتر توفیک اوزلو، ویروس‌شناس نیز درباره الگوی شیوع ویروس کرونا گفت: «از اواخر آگوست و اوایل سپتامبر، شیوع آغاز می‌شود و سیر صعودی آن تا اکتبر، نوامبر، دسامبر و ژانویه ادامه خواهد داشت و در فوریه (سال آتی) به اوج خود می‌رسد. در ماه‌های مارس و آوریل شیوع سویه جدید کاهش پیدا می‌کند».