وزارت خارجه ترکیه: گزارش پارلمان اروپا مملو از اتهامات و تعصبات ناعادلانه است

وزارت امور خارجه ترکیه، گزارش پارلمان اروپا درباره ترکیه برای سال ۲۰۲۲ را که در ۱۳ سپتامبر ۲۰۲۳ منتشر شد، محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی در تاریخ ۱۴ سپتامبر، وزارت امور خارجه ترکیه شامگاه چهارشنبه طی بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن گزارش ۲۰۲۲ پارلمان اروپا درباره ترکیه، آن را مملو از اتهامات و تعصبات ناعادلانه مبتنی بر اطلاعات نادرست از محافل ضدترکیه‌ای دانست.

در بیانیه وزارت خارجه ترکیه آمده است: «این گزارش همچنین نشان می‌دهد که اعضای پارلمان اروپا همچنان اسیر سیاست‌های پوپولیستی و به دور از رویکرد راهبردی درست در قبال اتحادیه اروپا و منطقه است».

این وزارت‌خانه تاکید کرد: «در چنین مقطع حساسی از نظر ثبات و امنیت قاره ما، زمانی که پنجره فرصت برای احیای روابط ترکیه و اتحادیه اروپا باز شده است، ما غیرمنطقی می‌دانیم که پارلمان اروپا به جای مذاکره با کشورمان، دست به چنین اقداماتی بزند».

در این بیانیه خاطرنشان شد: «به‌روزرسانی اتحادیه گمرکی و تکمیل سریع گفت‌وگوهای آزادسازی روادید، هدف مشترک ترکیه با اتحادیه اروپا در دوره آتی است و گام‌های متقابلی که در این زمینه باید برداشته شود، منجر به روابط ترکیه و اتحادیه اروپا خواهد شد».

پارلمان اروپا روز چهارشنبه ۱۳ سپتامبر، گزارش سالانه تهیه شده درباره ترکیه را پذیرفت. این گزارش مربوط به سال ۲۰۲۲ است. پارلمان اروپا اعلام کرد که در شرایط کنونی از سرگیری روند الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا ناممکن است و بر یافتن یک چاچوب «واقع‌بینانه‌تر» به جای عضویت در اتحادیه اروپا تاکید کرد.

در گزارش اتحادیه اروپا از محکومیت جنگ در اوکراین توسط ترکیه و تعهد این کشور به حاکمیت اوکراین بر تمامیت ارضی خود، تقدیر شده، و خواستار تبعیت صد درصدی ترکیه با سیاست‌های اتحادیه اروپا در قبال روسیه شده است.

این گزارش همچنین ترکیه را به عدم تحقق دموکراسی، عدم وجود استقلال در دستگاه قضائی و عدم آزادی بیان و استقلال در رسانه‌ها، همچنین عدم رعایت حقوق گروه‌های مختلف قومی، مذهبی، زنان و دیگر اقلیت‌ها متهم کرده و خواستار رعایت تمامی تصمیمات دادگاه حقوق بشر اروپا (ECHR) شده است.