وزرای خارجه ترکیه و آمریکا درباره تنش میان اسرائیل و فلسطین گفت‌وگو کردند

یک روز پس از حملات راکتی حماس علیه اسرائیل موسوم به «طوفان الاقصی» و همینطور پاسخ متقابل اسرائیل به این حملات، هاکان فیدان، وزیر امور خارجه ترکیه با آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا به صورت تلفنی گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی در روز یکشنبه ۸ اکتبر، بر اساس اطلاعات به دست آمده از منابع دیپلماتیک، محور گفت‌وگوی وزرای خارجه دو کشور، درباره تحولات اسرائیل و فلسطین بوده است.

صبح روز شنبه ۷ اکتبر، گردان‌های عزالدین قسام، شاخه نظامی حماس اعلام کرد که حمله‌ای همه‌جانبه به اسرائیل انجام داده است. به گفته فرمانده این گردان، در حملات روز شنبه پنج‌هزار راکت به سوی اسرائیل شلیک شد.

بر اساس آخرین گزارش‌ها، شمار اسرائیلی‌هایی که در حملات انجام شده از نوار غزه کشته شده‌اند به ۳۵۰ نفر افزایش یافته است. همچنین وزارت بهداشت فلسطین در غزه از کشته شدن ۳۱۳ نفر و زخمی شدن ۱۶۹۷ تن در حملات اسرائیل به غزه خبر داد.

یک منبع امنیتی فلسطینی به بی‌بی‌سی جهانی گفت که جنگنده‌های اسرائیلی از زمان شروع حملات تلافی‌جویانه علیه شبه‌نظامیان حماس، تاکنون ۱۵۰ نقطه از جمله چند مجتمع که گفته‌شده رهبران حماس در آن حضور داشتند، را هدف قرار داده‌اند.