وزیر امور خارجه ایران در ترکیه؛ دعوت به صلح همراه با تهدید به گسترش جنگ

حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه ایران روز چهارشنبه اول نوامبر وارد ترکیه شده و با همتای ترک خود و همچنین رئیس جمهوری این کشور دیدار کرد. این دیدار در چهارچوب دومین دور سفرهای منطقه‌ای عبداللهیان انجام می‌شود. وی روز سه‌شنبه در دوحه با امیر قطر، نخست وزیر و وزیر خارجه این کشور و همچنین اسماعیل هنیه از رهبران حماس دیدار کرده بود.

عبداللهیان در این سفر، ابتدا با هاکان فیدان وزیر امورخارجه ترکیه دیدار و گفتگو کرد. پس از این دیدار، دو وزیر نشست خبری ترتیب دادند. در این کنفرانس، امیرعبداللهیان با تشکر از موضع قوی اخیر رئیس جمهور ترکیه و حمایت پرشور مردم این کشور از مردم مظلوم فلسطین و اعلام مخالفت با جنایات رژیم صهیونیستی، خواستار اقدامات عاجل و مؤثر کشورهای اسلامی‌برای پایان دادن به «جنایات جنگی و عملیات نسل کشی رژیم نژادپرست صهیونیستی علیه ملت فلسطین» شد.

وزیر امور خارجه ایران، تلاش مشترک ایران و ترکیه به همراه سایر کشورهای اسلامی‌برای پایان بخشیدن به این حملات و پایان محاصره و ارسال سریع کمک های انسان‌دوستانه به غزه را فوری ترین اولویت خواند و بر اهمیت برگزاری فوری نشست سران کشورهای اسلامی و عربی به این منظور تأکید نمود.

اگرچه بخشی از گفته‌های امیرعبداللهیان تاکید بر آتش بس و صلح بود اما او بار دیگر سخنانی گفت که برخی از کارشناسان آن را تهدید آمیز تلقی کرده‌اند. وی گفت «آمریکا و رژیم صهیونیستی اعلام کرده‌اند خواهان نابودی حماس هستند. اما حماس یک جنبش آزادی بخش است. قبلا هم آن‌ها از نابودی حزب الله لبنان صحبت می‌کردند اما امروز با شنیدن نام حزب الله لبنان به وحشت می‌افتند. من توصیه می‌کنم مسیری که قبلا آزموده شده را دوباره امتحان نکنید». وی گفت اگر جنگ متوقف نشود «پیامدهای سختی در انتظار دشمن است و آن‌ها قادر به تحمل تبعات آن نیستند. اینجا منطقه ماست خانه ماست و در تامین امنیت منطقه و خانه با هیچ طرفی تعارف نداریم».

هاکان فیدان، وزیر امور خارجه ترکیه در این نشست از رویکرد آمریکا و اتحادیه اروپا نسبت به حملات اسرائیل به نوار غزه و کشتار غیرنظامیان فلسطینی انتقاد کرده، افزود: «اعمال استاندارد دوگانه برای اوکراین و فلسطین قابل قبول نیست. برای ایجاد جهانی عادلانه باید همیشه با ضابطه عمل نماییم». وزیر امور خارجه ترکیه ادامه داد: «نمی‌خواهیم بحران غزه به جنگی تبدیل شود که کشورهای منطقه را تحت تاثیر قرار دهد. ما از بازیگران بین‌المللی می‌خواهیم که مشوق صلح پایدار باشند».

وزیر امور خارجه ترکیه وضعیت امروز در غزه را نگران کننده خواند و گفت: «مردم در غزه به دارو و مواد غذایی دسترسی ندارند و مقابل چشم جهانیان به قتل می‌رسند و حتی بیمارستان ها هم مورد هدف قرار می‌گیرند. وی خاطرنشان کرد: «این محاصره نقض آشکار حقوق بشر است و ما نمی‌توانیم در برابر آن سکوت کنیم. ما روز یکشنبه با راهپیمایی بزرگ استانبول از غزه حمایت کردیم. ما حملات به غیرنظامیان را تحمل نمی‌کنیم‌». هاکان فیدان با بیان اینکه اسرائیل باید هر چه زودتر توسل به خشونت و جنگ را کنار بگذارد، گفت: «اسرائیل نمی‌تواند با خشونت به جایی برسد.باید هر چه سریع تر آتش بس برقرار گردد و ما نمی‌خواهیم تراژدی انسانی غزه به جنگ منطقه‌ای تبدیل شود».

همچنین حسین امیرعبداللهیان بعد از این نشست با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، دیدار کرد. این دیدار که بیش از یک ساعت طول کشیده است، بدون حضور خبرنگاران در مجتمع ریاست جمهوری بش‌تپه انجام شد. هاکان فیدان وزیر امور خارجه ترکیه نیز در این دیدار حضور داشت.