وزیر امور خارجه ایران: هیأت حاکمه فعلی افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسیم

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی گفت: «هیأت حاکمه فعلی افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسیم و بر لزوم تشکیل دولت فراگیر در افغانستان تاکید داریم، زیرا طالبان بخشی از واقعیت افغانستان است، نه همه آن».

 وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی روز پنجشنبه ۲۵ می، طی دیدار با مقامات وزارت خارجه و روسای نمایندگی‌های ایران در خارج از این کشور، در ارتباط با موضوع حقابه ایران از هیرمند گفت: «گفت‌وگوهایی با مقامات افغانستان داشتیم و معتقدیم که بر اساس قرارداد ۱۳۵۱ باید در این ارتباط مسیر حقوقی مورد توجه قرار بگیرد».

امیرعبداللهیان با اشاره به مرزهای طولانی بین دو کشور بیان کرد: «راهی جز تعامل بین دو کشور وجود ندارد. ما نمی‌خواهیم حادثه تلخ مزار شریف تکرار شود. ما می‌خواهیم به روند تحقق صلح و امنیت در افغانستان کمک کنیم و انتظارات متقابل از حاکمان کنونی افغانستان داریم».

امیرعبداللهیان با ابراز ناراحتی از اینکه هنوز در افغانستان دولت فراگیر تشکیل نشده افزود: «ما از محروم کردن زنان و دختران افغانستانی از تحصیل و آموزش ناخرسندیم و این را رفتاری برخلاف تعالیم پیامبر اسلام می‌دانیم».

گفتنی است جمهوری اسلامی نیز مانند برخی از کشورها، نماینده ویژه رئیس‌جمهوری در امور افغانستان و سفیر خود در کابل را تعیین کرده است. همچنین سفارت افغانستان در تهران را نیز در اختیار طالبان قرار داده است.