وزیر امور خارجه ترکیه: آمریکا باید سیاست‌های اشتباه خود را کنار بگذارد

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در دیدار با فلیکس پلازنسیا، همتای ونزوئلایی در آنکارا اعلام کرد: ایالات متحده به جای سرزنش ترکیه باید سیاست‌های اشتباه خود در منطقه و جهان را کنار گذاشته و با مردم آمریکا و کنگره خود صادق‌تر باشد.

وی با اشاره به تمدید فرمان حضور در سوریه از سوی آمریکا و اظهاراتی در مورد ترکیه گفت: «دولت آمریکا هنگام ارسال نامه به کنگره یا اطلاع‌رسانی به مردم کشورش (تمدید فرمان سوریه ) حقیقت را نمی‌گوید. این نامه یک نامه کپی از نامه‌های پیشین بوده و دولت آمریکا قبلا نیز از این جملات استفاده کرده است».

وی افزود: دلیل این موضوع نیز همکاری ایالات متحده با ی.پ.گ علی‌رغم تروریستی دانستن پ.ک.ک است. آمریکا به صورت گسترده از این گروه حمایت می‌کند.

چاووش‌اوغلو با تاکید بر اینکه این وضعیت طبق قوانین آمریکا جنایت محسوب می‌شود، گفت: «ما به خوبی می دانیم که هدف از حضور در اینجا(سوریه) مبارزه با داعش نیست. ما با داعش مبارزه کرده و تنها ارتشی هستیم که علیه آن می‌جنگیم. در این مبارزه حدود 4 هزار تروریست کشته‌ شده‌اند».

وزیر خارجه ترکیه با اشاره به اینکه با طالبان در تعامل هستند تا داعش در افغانستان قوی تر نشود، تاکید کرد: «خوب، چه کسی این تروریست‌ها را از سوریه به آنجا برد؟ آنها که می‌گویند” ی.پ.گ جنگید” می‌دانند که این گروه ابتدا تروریست‌های داعش را از برخی شهرها با اتوبوس و سپس با هواپیما به افغانستان انتقال دادند».

وی با اشاره به اینکه سیاست‍‌های ایالات متحده در مورد سوریه و عراق وهمچنین تمام سیاست‌های آن در اروپا و ناتو مورد بحث است، تاکید کرد که «همه این اقدامات بدون برنامه و بدون آینده نگری انجام شده است».

چاووش‌اوغلو با اشاره به اینکه آثار این سیاست‌های برنامه ریزی نشده در افغانستان و عراق قابل مشاهده است، تصریح کرد: «در سوریه نیز تاثیر آن را می بینیم. آمریکا از یک گروه تروریستی جدایی طلب که در تلاش برای تجزیه سوریه است حمایت می‌کند. آنها پیش از اینکه ترکیه را مقصر نشان دهند باید از این سیاست‌های اشتباه خود دست بکشد. همچنین باید با مردم آمریکا و کنگره نیز صادق‌تر باشند».