وزیر امور خارجه ترکیه: در مرز ایران و سوریه تدابیر امنیتی اتخاذ می‌شود

روز دوشنبه ۲۲ می، مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه، طی اظهاراتی در ارتباط با تدابیر امنیتی در مرز ایران و سوریه، برای جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی گفت: «تدابیر لازم اتخاذ خواهد شد، ولی نباید فراموش کرد که سه طرف ترکیه به دریا منتهی می‌شود».

چاووش‌اوغلو با  اشاره به اینکه به دلیل جنگ داخلی مهاجران از سوریه به ترکیه آمدند گفت: «همچنین از طریق ایران، مهاجران افغانستانی نیز به همین شکل آمدند. شمار زیادی از افغان‌ها را به کشورشان بازگرداندیم و این روند در دوره طالبان نیز ادامه دارد». 

وی با بیان این‌که تاکنون ۵۵۰ هزار سوری به کشورشان بازگردانده شده‌اند، افزود: «این رقم کافی نیست و بیشتر خواهد شد. این افراد نه تنها به مناطق امن، بلکه به مناطق تحت کنترل اسد نیز باید فرستاده شوند. در اصل از شهرهایی که آمدند باید به آنجا بازگردند».

وزیر خارجه ترکیه با بیان اینکه در حال حاضر وارد تعاملات با رژیم اسد شده‌ و برای ایجاد زیرساخت این امر تصمیم گرفتیم گفت: «بر روی نقشه راه و ایجاد زیرساخت این  موضوع تلاش خواهیم کرد و سوری‌ها به کشورشان باز خواهند گشت. اما این روند باید انسانی باشد».

وی با اشاره به احداث دیوار در مرز ایران گفت: «شماری از مهاجران از این جا عبور می‌کنند اما تصاویر منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی با هدف تحریک افکار عمومی به اشتراک گذاشته می‌شوند».