وزیر امور خارجه ترکیه: روسیه و اوکراین در حال تدارک «یک حمله بزرگ» هستند

روز دوشنبه ۱۰ آوریل، مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه، ضمن تاکید بر آماده‌سازی روسیه و اوکراین برای یک حمله بزرگ، از تقویت حضور نظامی در منطقه درگیری خبر داد.

چاووش اوغلو شامگاه روز دوشنبه ۱۰ آوریل، در یکی از برنامه های شبکه تلویزیونی «A Haber»، با اشاره به نگرانی آنکارا از تنش‌های روبه‌فزونی در اوکراین، تاکید کرد که دو کشور در حال ارسال نیرو و تسلیحات بیشتر به منطقه هستند و برای یک حمله بزرگ آماده می‌شوند.

چاووش‌اوغلو گفت: «اسلحه و نیروی انسانی در حال انتقال به منطقه درگیری است، برخی کشورها سلاح سنگین به ویژه تانک به کی‌یف ارسال کردند و اوکراین در حال آماده شدن برای بازپس‌گیری اراضی خود است، اما روسیه می‌گوید همه‌پرسی برگزار کرده و این منطقه از الان به بعد متعلق به آن‌ها است؛ بر این اساس تشدید تنش و نبردهای جدی برای این منطقه در انتظار ما است و ما آن را از آمادگی‌های دو طرف متوجه می‌شویم».

وزیر امورخارجه ترکیه توضیح داد که پیامدهای این درگیری بر همه تأثیر منفی خواهد گذاشت و همه تأثیر تشدید درگیری را احساس خواهند کرد و این امر اجتناب ناپذیر است.

وی با تاکید بر اینکه کشورش تمایلی به تشدید درگیری بین روسیه و اوکراین ندارد، ابراز امیدواری کرد که دو طرف متوجه شوند که در جنگ هیچ برنده‌ای وجود ندارد. وی همچنین بر لزوم بازگشت روسیه و اوکراین به میز مذاکره تاکید کرد.

مولود چاووش اوغلو با بیان اینکه در حال حاضر هیچ برنامه‌ریزی برای سفر رؤسای جمهوری روسیه و ترکیه به مسکو و آنکارا وجود ندارد، گفت: ‍«رئیس‌جمهوری ترکیه با همتایان روس و اوکراینی خود تماس تلفنی داشته است».