وزیر انرژی: ترکیه در رتبه پنجم انرژی تجدیدپذیر اروپا قرار دارد

آلپ ارسلان بایراکتار وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه گفت: «ما در حال حاضر در اروپا از حیث انرژی‌های تجدیدپذیر که در سراسر جهان یافت می‌شود، در رده پنجم  قرار داریم».

وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه روز ۳۱ جولای، در برنامه تلویزیونی «آهابر» گفت: «هدف ما ایجاد همکاری در زمینه انرژی تجدیدپذیر۴ تا ۵ هزار مگاواتی مهم با عربستان است». طبق اعلام بایراکتار، توافقنامه‌هایی بین ترکیه و امارات به ارزش ۵۰.۷ میلیارد دلار به امضا رسیده که ۲۹.۷ میلیارد دلار از آن مربوط به پروژه‌های انرژی است.

بایراکتار با تأکید بر اینکه ما در حوزه انرژی و برق بیش از۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده ایم و از سال ۲۰۱۶ به بعد راهبرد ملی انرژی و معدن را دنبال می کنیم افزود: «ترکیه قصد دارد تا سال ۲۰۳۵، سالانه ۳ هزار و ۵۰۰ مگاوات در زمینه انرژی خورشیدی و هزار و ۵۰۰ مگاوات در زمینه  انرژی بادی سرمایه‌گذاری کند».

بایراکتار افزود: «برای کاهش وابستگی به کشورهای خارجی در حوزه انرژی، به تجهیزات، فناوری‌ها و همچنین منابع جدید نیاز داریم. بنابراین یکی از فعالیت‌های مستمر ما کشف منابع انرژی است که اخیرا در منطقه گابار در دریای سیاه به نتیجه رسیده است. ما روزانه یک میلیون بشکه نفت نیاز داریم و اگر همه منابع گابار را استخراج کنیم، می توانیم روزانه ۲۰۰ هزار بشکه نفت تولید کنیم.»