وزیر انرژی و محیط زیست ترکیه: تا پایان سال ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز ذخیره خواهیم کرد

وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه در بازدید از مجتمع ذخیره زیرزمینی گاز طبیعی سیلیوری در استانبول گفت: «ظرفیت ذخیره مخازن گاز کشور تا سال  افزایش خواهد یافت».

به گزارش آناتولی، وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه طی بازدید از مجتمع ذخیره زیرزمینی گاز طبیعی سیلیوری در استانبول، گفت: کل ظرفیت دو تأسیسات ذخیره‌سازی گاز طبیعی زیرزمینی ترکیه در سیلیوری و دریاچه توز تا سال آینده میلادی به۱۰ میلیارد مترمکعب می‌رسد.

وی با اشاره به تلاش‌های ترکیه به منظور افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی گاز طبیعی طی سالهای اخیر، تصریح کرد: با پروژه‌های در دست اجرا ظرفیت ذخیره گاز این مجتمع را از ۲.۸ میلیارد مترمکعب به ۴.۶ میلیارد مترمکعب افزایش خواهیم داد. همچنین پروژه دیگری در مجتمع ذخیره زیر زمینی واقع در دریاچه توز در دست ساخت است. هم‌اکنون ظرفیت مجتمع ذخیره زیرزمینی دریاچه توز هم ۱.۲ میلیارد مترمکعب است که در سال ۲۰۲۳ به ۵.۴ میلیارد مترمکعب خواهد رسید.

وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه افزود: بدین ترتیب ظرفیت ذخیره‌سازی گاز طبیعی در ترکیه نیز به ۱۰ میلیارد مترمکعب خواهد رسید که این نیز تقریبا معادل ۲۰ درصد از نیاز کشور به گاز طبیعی است.

دونمز در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افزایش شمار پایانه‌های گاز LNG در ترکیه ادامه داد: دو پایانه جدید شناور دریافت گاز دیگر نیز در سیلیوری افتتاح شده است. روند ساخت یک پایانه دیگر در ساروس نیز به زودی پایان خواهد یافت.