وزیر بهداشت ترکیه: هیچ بیماری عفونی همه‌گیری در میان زلزله‌زدگان دیده نشده

فخرالدین کوجا وزیر بهداشت ترکیه در خصوص نگرانی‌های روزافزون درباره احتمال شیوع بیماری‌های عفونی همه‌گیر در میان بازماندگان زلزله اعلام کرد که تاکنون هیچ بیماری عفونی از این دست مشاهده نشده است.

به گزارش روزنامه حریت در تاریخ ۲۱ فوریه، وزیر بهداشت درباره اقدامات بهداشتی در میان زلزله‌زدگان توضیح داد: «ما در شهرک‌های بنا شده با چادر، آب آشامیدنی را به صورت بسته‌بندی بین زلزله‌زدگان توزیع می‌کنیم. آب شهری که از تانکرها به دست بازماندگان می‌رسد هم با کلر ضد عفونی می‌شود. ما به صورت مرتب، داده‌های مربوط به بیماری‌های عفونی را در بین بازماندگان رصد می‌کنیم».

کوجا درباره بیماری‌های رویت‌شده در میان بازماندگان زلزله‌های اخیر عنوان کرد: «در ۱۱ استان زلزله‌زده، یک بیمار مبتلا به آبله‌مرغان در کاهرامان‌ماراش مشاهده شد که فرد بیمار بلافاصله قرنطینه شد. چند مورد ابتلا به روتاویروس در غازی‌آنتپ، آدیامان و عثمانیه و تعدادی مبتلا به آنفلوآنزا و بیماری‌های مشابه آن هم داشتیم که موجب همه‌گیری و اپیدمی نشده است».

این مقام ارشد بهداشت کشور تشریح کرد: «اقدامات پیشگیرانه در برابر بیماری‌های عفونی در حال انجام است. هم‌اکنون ۲۴۸ نفر مامور ضدعفونی‌کردن و آهک‌‌کشی شهرک‌های چادری هستند و ۲۰۰ نفر از کارکنان نیز حفظ بهداشت و پاک‌ماندن محیط زیست مناطق زلزله‌زده را کنترل می‌کنند».