وزیر دارایی ترکیه: درآمد سرانه در سال ۲۰۲۳ به  بیش از۱۲ هزار دلار می‌رسد

نورالدین نباتی، وزیر خزانه داری و دارایی ترکیه روز دوشنبه ۱۶ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی، گفت: «درآمد سرانه در کشور در سال ۲۰۲۲ را بیش از ۱۰ هزار دلار و در سال ۲۰۲۳ را نیز بیش از ۱۲ هزار دلار پیش‌بینی می‌کنیم».

به گزارش آناتولی، نباتی در نشست مطبوعاتی در کاخ دلماباغچه استانبول برای ارزیابی سال ۲۰۲۲ و بیان اهداف سال ۲۰۲۳ میلادی گفت:«الگوی اقتصادی ترکیه در سطح کلان بسیار موفق عمل کرده و افزود که سال ۲۰۲۲ به علت رشد تورم از دشوارترین سال‌های یک قرن گذشته بود».

وی با بیان اینکه طی سال گذشته برای تضمین ثبات نرخ ارز و تقویت ثبات مالی تلاش کردیم، گفت: «دولت طی سال ۲۰۲۲ میلادی ۱۲۹ تُن به ذخایر طلای کشور افزود که طی ۸ سال گذشته بی‌سابقه بوده است و تا پایان سه‌ماهه سوم سال گذشته میزان ذخایر طلای کشور به ۴۸۸.۸۷ تُن رسیده است».

نباتی با بیان اینکه اقتصاد ترکیه طی ۹ ماهه نخست سال گذشته به طور میانگین ۶.۲ درصد رشد داشته است، اظهار داشت: «بنا به تاثیر رشد اقتصادی بالا، انتظار داریم درآمد سرانه در سال گذشته به بیش از ۱۰ هزار دلار رسیده باشد که بالاتر از پیش‌بینی‌های‌ برنامه اقتصادی میان مدت است. برای سال جاری هم انتظار داریم درآمد سرانه به بیش از ۱۲ هزار دلار افزایش یابد».

وزیر خزانه‌داری و دارایی ترکیه تصریح کرد: «میزان تولید در مقایسه با پیش از همه گیری کرونا ۲۰ درصد افزایش یافته است و این افزایش تولید معادل ۵ برابر افزایش تولید اتحادیه اروپا و ۷.۵ برابر تولید آمریکاست».

نباتی در پایان درباره بخش گردشگری هم گفت: «پیش‌بینی ما برای سال گذشته درآمد ۴۶ میلیارد دلاری و ورود ۵۱.۵ میلیون گردشگر بوده است و علیرغم همه شرایط دشوار، عملکرد بودجه عمومی در سال ۲۰۲۲ طی ۲۰ سال گذشته بهترین بوده است».

گفتنی است براساس داده‌های شورای صادرکنندگان ترکیه٬ میزان کل صادرات کشور در سال گذشته با رشد ۱۲.۹ درصدی در مقایسه با سال ۲۰۲۱ به ۲۵۴ میلیارد و ۲۰۹ میلیون و ۵۳۵ هزار دلار رسید.