وزیر کشور ترکیه: بمب خیابان استقلال ازطریق لایو اینترنتی ساخته شده

سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه طی سخنرانی در ورکشاپ وزارت کشور در استان آنتالیا گفت: «می‌توانم بگویم طرز ساخت بمبی که در خیابان استقلال منفجر شد، از طریق ویدیوی لایو یک کانال در شبکه‌های اجتماعی آموزش داده شده».

به گزارش روزنامه حریت در تاریخ ۷ دسامبر ۲۰۲۲، سویلو توضیح داد: «یک عضو پ‌ک‌ک-پ‌ی‌د با اسم رمز «حاجی (Hacı)» کانال مجازی‌اش را با استفاده از یک گوشی تولید آمریکا ساخته است. ما به اطلاعات کاملی دست یافته‌ایم که او چگونه از طریق همین کانال، تمام مراحل گام‌به‌گام شیوه تولید بمب، نحوه قراردادن آن و دیگر مراحلش را توضیح داده است».

در رابطه با بمبگذاری تروریستی عصر ۱۳ نوامبر ۲۰۲۲ در خیابان استقلال که منجر به کشته‌شدن ۶ نفر و مجروحیت ۸۱ شهروند شد، احلام البشیر از اتباع سوریه دستگیر شد. متهم ردیف اول این بمبگذاری که طبق گفته‌های پلیس ترکیه، با گروه پ‌ک‌ک در ارتباط بوده، در بازجویی‌ها اعلام کرده بود از وجود بمب در کیسه پلاستیکی‌ خبر نداشته و فکر می‌کرده داخل کیسه، شکلات است.

باوجود اینکه گروه پ‌ک‌ک هرگونه ارتباط با بمبگذاری خیابان استقلال را تکذیب کرده بود، ارتش ترکیه، در نیمه دوم ماه نوامبر، حمله هوایی گسترده‌ای را به مواضع این گروه در شمال عراق و شمال سوریه ترتیب داد. آنکارا همچنین در آخرین روزهای ماه نوامبر اعلام کرد عملیاتی زمینی برای مقابله با تروریستان در منطقه غرب فرات نیز تدارک خواهد دید.