وزیر کشور ترکیه: حداکثر سرعت در بزرگراه‌ها به ۱۴۰ کیلومتر می‌رسد

نمایی با زاویه دید بالا از پشت بام های محله Zincirlikuyu استانبول ، با ساختمان‌های بلند مرتفع ، بزرگراه‌ها در غروب آفتاب عکس در 7 آگوست 2012 ، در Zincirlikuyu ، استانبول گرفته شده است. (Getty Images)

وزیر کشور با تاکید بر این‌که باید تلفات جانی در ترافیک را به صفر برسانیم، گفت: تلاش خواهیم کرد محدودیت سرعت در بزرگراه‌ها افزایش یابد.

TRT – سلیمان سویلو که در جلسه جلسه شورای نظارت بر هیئت هماهنگی و استراتژی ایمنی ترافیک بزرگراه‌ها شرکت کرده بود، اظهار داشت: «مرگ و میر حوادث جاده‌ای در سال ۲۰۱۵, ۷هزار و ۵۳۰ نفر بوده است، این تعداد در سال ۲۰۲۰ به ۴ هزار و ۸۶۶ نفر کاهش یافته است. با توجه به این رقم تعداد ۲ هزار و ۶۶۴ نفر زنده مانده‌اند. بر این اساس علیرغم افزایش جمعیت و تعداد رانندگان وسایل نقلیه در ترکیه، حوادث رانندگی و مرگ و میر کاهش یافته است.

 جلسه شورای نظارت بر هیئت هماهنگی و استراتژی ایمنی ترافیک بزرگراه ۲۰۲۱-۲۰۳۰ Photo:AA

تلاش در افزایش محدودیت سرعت در بزرگراه ها

سویلو با اشاره به این  که می توان محدودیت سرعت در بزرگراه ها را افزایش داد گفت: «یک پروژه تحقیقاتی درباره بزرگراه‌های جدید و جاده‌ها در حال انجام است که نشان می‌دهد ما  قدرت این را داریم که تا ۲۰ کیلومتر در ساعت، محدودیت سرعت برای اتومبیل‌ها افزایش دهیم.»

سویلو در ادامه بیان کرد: «مهمترین علت تصادفات رانندگی، سرعت است؛ اما ترکیه  کشوری با زیرساخت‌های قدیمی نیست. ‫زیرساخت بخش حمل و نقل جاده‌ای در کشور و کیفیت جاده‌ها از استاندارد خوبی برخوردار است.»

نرم افزار داخلی تشخیص پلاک (پلاک خوان )

آقای سویلو خبر داد که در ترکیه یک سیستم جدید براساس نرم‌افزارهای بومی تشخیص پلاک و سرعت‌سنج در حال نصب است.

از سوی دیگر، در حالی که سرعت مجاز در بزرگراه ها ۱۲۰ کیلومتر در ساعت  است، فعلا با افزایش ۱۰درصد و حداکثر سرعت مجاز ۱۳۲ کیلومتر در ساعت موافقت شده است. بنابراین بر طبق آیین نامه جدیدی که در حال تنظیم است، پیش‌بینی می‌شود محدودیت سرعت در بزرگراه‌ها به ۱۴۰ و در آزادراه‌های بین شهری به ۱۵۴ کیلومتر در ساعت برسد.