پرخرج‌ترین سریال ترکیه روی آنتن

  سریال بارباروس‌ها که این روزها از شبکه TRT1 پخش می‌شود، بزرگترین پروژه سینمای ترکیه است.

  سریال «بارباروس‌ها، شمشیر مدیترانه» یکی از سریال های پرمخاطب این روزهای ترکیه است.

  این سریال داستان چهار برادر به نام های اسحاق ، اورچ ، خضر و الیاس را روایت می‌کند که از تجارت در جزیره کوچکی در دریای مدیترانه به فاتحان دریاها، تبدیل شدند.

  کارگردانی سریال را دوغان اوموت کاراجا بر عهده دارد و تهیه  کننده آن کمپانی اِس فیلم است. فیلم برداری آن همچنان در آنتالیا، مارماریس و استانبول ادامه دارد. 

  از جمله مشهورترین بازیگران این سریال می‌توان از انگین آلتان دوزیاتان، اولاش تونا آس‌تپه، یگیت اُزشنر و پلین آکیل آلتان نام برد.

  این سریال زندگی چهار برادر از پسران یعقوب آقا را روایت می‌کند که از دریانوردی ساده کار خود را آغاز کرده و و امنیت دریایی دولت عثمانی را تامین کردند. مهمترین شخصیت میان این برادران، که اولین کاپیتان دریا در دولت عثمانی بود، بارباروس خیرالدین پاشا است. 

  بارباروس خیرالدین پاشا در واقع دو لقبی است که به شخصی به نام خضر داده‌ شده است. خیرالدین، به این دلیل از طرف یاووز سلطان سلیم به او داده شد که با کارهایش خیری به دین اسلام رسانده بود. 

  اما لقب دیگرش یعنی بارباروس، در واقع لقب برادرش اوروچ است که بعد از مرگ او، به خضر می‌رسد. لقب بارباروس احتمالاً از لغت ایتالیایی barba rossa به معنای «ریش سرخ»، گرفته شده است. 

  خضر تاجری بود که در دریای مدیترانه و در منطقه لسبوس یا مدللی، جزیره‌ای که در غرب ترکیه کنونی قرار دارد، مشغول تجارت در بنادر بود، اما در عین حال  او با کمک برادرش علاوه بر اینکه امنیت دریایی را برای دولت عثمانی فراهم کردند، توانستند در مناطق مختلف شمال آفریقا جای پایی برای عثمانی باز کنند.

  پیش بینی می‌شود قصه پرفراز و نشیب دریانوردان عثمانی، مثل اکثر سریال‌های مشهور ترکی بسیاری را در سراسر جهان با خود همراه کند.