طاهره حسینی (ازجمله) – با آغاز برنامه عادی‌سازی تدریجی زندگی در ترکیه، دوباره بالن‌ها  بر فراز دره‌های طبیعی و دشت‌های مرکز ترکیه اوج گرفتند.

در تمام طول سال منطقه کاپادوکیا در مرکز ترکیه (استان نوشهیر) که در فهرست میراث فرهنگی جهانی یونسکو نیز قرار دارد، شاهد حضور گردشگران است. دلیل آن هم وجود جاذبه‌های تاریخی و طبیعی و هم شهرت جهانی پرواز  بالن‌ها  هوای داغ کاپادوکیا است.

در شرایط مطلوب آب و هوایی و در ساعات اولیه صبح، هر روز بیش از ۱۵۰ بالن خوشرنگ و زیبا به پرواز در می آید. 

چرا بالن‌ها را صبح زود پرواز می‌دهند؟

آنچه یک بالن برای پرواز کارآمد به آن نیاز دارد، باد آرام و بدون تغییر است و نسیم صبح‌گاهی در وقت طلوع آفتاب معمولاً مناسب‌ترین شرایط پرواز بالن‌هاست. این باد هنگام طلوع آفتاب است. خلبان بالن باید در انتخاب جهت برخاست، جهت مناسب و جهت باد مکان مناسبی را انتخاب کند. هوای مناسب و خنک صبح‌گاهی یک پرواز و صعود مطمئن و یک فرود آرام را برای بالن‌ها ممکن می‌کند.

چگونه یک بالن هوای گرم بالا و پایین می‌رود؟

همان‌طور که از نام آن مشخص است، بالن‌های هوای گرم می توانند با پر و خالی شدن هوای گرم به داخل بالن پرواز کنند. با گرم شدن هوای داخل بالن، بالن بلند می‌شود. خلبان برای فرود، با تغییر جرم هوای گرم داخل گنبد بالن، هوای سرد را وارد آن می‌کند. این کار باعث می‌شود بالن از هوای اطرافش سنگین‌تر شده و به لطف این وزن، بالن شروع به پایین آمدن می‌کند.

سبد بالن از چه موادی ساخته می‌شود؟

دو گردشگر چینی در مقابل یک بالن در حال پرواز در کاپادوکیا

سبد بالن همیشه از نی، برگ و ساقه حصیر بافته می‌شود. انتخاب سبد حصیری از نظر انعطاف پذیری و سبک‌بودن بسیار مهم است. یادتان باشد، هر چه سبک‌تر بهتر.

چرا بالن در همان جایی که بلند شده فرود نمی‌آید؟

از آن‌جا که بالن مثل هواپیما و کشتی دارای فرمان نیست و این باد است که جهت حرکت آن را تعیین می‌کند، بنابراین نمی‌توان در همان منطقه‌ای که بلند شده، فرود بیاید.

آیا کودکان هم می توانند سوار بالن هوای گرم شوند؟

با توجه به سن کودکان پاسخ دادن به این سوال مهم است . اگر فرزند  شما در محدوده سنی صفر تا ۶ سال است متأسفانه او نمی‌تواند در پروازها شرکت کند. اما کودکان بالای ۶ سال می توانند این هیجان را با شما شریک شود. حتما قبل از تصمیم به تجربه بالن‌سواری در کاپادوکیا این نکته را در نظر بگیرید.

پروازهای بالن‌ها چه مدت طول می‌کشد؟

این بستگی به پرواز خریداری شده شما دارد. یک پرواز استاندارد بین ۵۵ تا ۶۵ دقیقه طول می کشد. اما اگر بلیت ویژه خریداری کرده باشید، بین ۷۵ تا ۹۰ دقیقه سوار بالن خواهید بود. قیمت تور بالن  در این فصل برای هر نفر بین ۱۴۰-۱۱۰ یورو است.  این ارقام بسته به کیفیت خدمات و سرویس هایی که ارائه می شود دارد . 

حداکثر ارتفاعی که می‌توانیم با بالن هوای گرم به آن برسیم چقدر است؟

طبق قوانین تعیین شده توسط هواپیمایی کشوری، بالن‌های هوای گرم می توانند در روزهای هفته از سطح زمین به ۸۰۰ متر و در آخر هفته به ۱۴۰۰ متر برسند.

باد کردن بالن هوای گرم چقدر طول می کشد؟

با تیم باتجربه  کمتر از ۱۵ دقیقه، اما از زمان خرید بلیت تا لحظه بلند شدن تقریباً یک ساعت باید منتظر باشید. 

آیا همه خلبانان بالن مجوز رسمی دارند؟

هیچ‌کس نمی تواند بدون مجوزهای رسمی گرفته شده از هواپیمایی ترکیه و سازمان هواپیمایی بین‌المللی، خود را خلبان بالن بنامد و پرواز کند. به همین دلیل ، تمام خلبانان بالن‌ها با مجوز رسمی، باتجربه و متخصص در زمینه های خود هستند. آن‌ها علاوه بر تخصص پرواز با بالن، آموزش‌های کامل کمک‌های اولیه و مدیریت شرایط خاص را دیده‌اند. همینطور، در طول پرواز با انواع نوشیدنی‌ها و اسنک‌ها از شما پذیرایی می‌کنند.

من باردار هستم ، آیا می توانم با بالن پرواز کنم؟

نه خیر! متاسفانه برای سلامتی خودتان و کودکتان اجازه پرواز با بالن را ندارید.

هنگام شرکت در تور بالن چه لباسی بپوشیم؟

حواستان باشد که شما در خنک‌ترین ساعات صبح به این تور می‌پیوندید. بنابراین توصیه می کنیم حتی اگر در تابستان بودید هم لباس گرم بپوشید. علاوه بر این، پوشیدن شلوار راحت یا شلوار جین هنگام سوار شدن و خارج شدن از سبد، به شما آزادی حرکت می‌دهد. اگرچه در پایان تور خلبان بالن‌را در مکان‌های نزدیک به جاده‌ها فرود می‌آورد، اما گاهی اوقات به دلیل شرایط آب و هوایی باید در مناسب‌ترین مکان فرود بیایند. در چنین مواردی احتمالا شما در زمین‌های طبیعی پیاده خواهید شد.پس  توصیه میکنیم کفش‌های راحت بپوشید تا در این شرایط آماده یک پیاده‌روی صبح‌گاهی باشید.اما خوب است که بدانید همیشه یک یا دو ماشین مسیرهای بالن را تعقیب میکند که اگر بالن در جای دور تری فرود آمد شما بتوانید به راحتی با سوار شدن ماشین به جایگاهتان برگردید .

آیا می‌توان در سبد بالن روی صندلی نشست؟

سبدهای بالن برای یک پرواز نشسته طراحی نشده‌اند. به همین دلیل است که شما در سبد ایستاده اید. از آن‌جا که این سبد ها در سطح قفسه سینه قرار دارند، هم می توانند از شما محافظت کنند و هم از تماشای چشم‌انداز  کاپادوکیا لذت ببرید. اما اگر بنشینید،‌ چیزی جز یک دیوار حصیری مقابل نگاهتان نخواهد بود.

آیا سلامت بالن‌ها چک می‌شود؟

طبق قوانین سفت و سخت، هر بالن پس از ۱۰۰ ساعت پرواز باید در کارگاه کاملاً اورهال شده و تک تک قطعاتش چک و عوض شوند.

من ترس از ارتفاع دارم، آیا می توانم پرواز کنم؟

تصمیم با خودتان است، اما بدانید وقتی در سبد بالن هستید، به هیچ‌ وجه احساس حضور در لبه تراس طبقه شانزدهم یک ساختمان، یا لبه یک صخره را نخواهید داشت. در این شرایط، از آن‌جا که خط افق برای تخمین ارتفاع توسط مغز انسان در پرواز بالن وجود ندارد، عاملی هم برای سرگیجه وجود نخواهد داشت.

از طرف دیگر هنگام پرواز، باد را احساس نمی‌کنید و به همین دلیل حرکتی احساس نخواهد شد. بالن سواری تجربه منحصر به فردی است که تا امتحانش نکنید، متوجه تفاوت آن با سایر گونه‌های پرواز نخواهید شد. اما پیش از تصمیم برای سوار شدن به تمام جوانب آن فکر کنید.

بحران کرونا صنعت گردشگری با بالن در کاپادوکیا را برای یک سال متوقف کرده بود. عکس بالا در تابستان ۲۰۱۹ و عکس پایین در تابستان ۲۰۲۰ گرفته شده است. اما حالا در آستانه تابستان ۲۰۲۱، بالن‌ها دوباره در اینجا به پرواز در آمده‌اند.

در چه صورت نمی توانم با بالن پرواز کنم؟

همانطور که پیش از این خوانید، خانم‌های باردار یا مشکوک به بارداری نمی‌توانند سوار بالن شوند. علاوه بر این، افرادی که در هر قسمت از بدن خود پلاتین دارند و نمی توانند هنگام فرود به حالت ایستاده باشند نیز اجازه پرواز نخواهند داشت. به جز این موارد، همه ساله در کاپادوکیا از کودکان 6 ساله تا 90 ساله از تجربه بالن‌سواری لذت می‌برند.

سفر به کاپادوکیا چند ساعت طول می کشد؟

از استانبول تا کاپادوکیا ۷۵۷ کیلومتر راه است و حدود ۷ ساعت و نیم طول می کشد. از آنکارا تا کاپادوکیا ۳۰۳ کیلومتر و ۳ ساعت و نیم، و از ازمیر تا کاپادوکیا  نیز ۷۷۷ کیلومتر و ۸ ساعت و نیم طول می کشد.

پرواز با بالن در کاپادوکیا هم فال است و هم تماشا؛ هم از بالن‌سواری لذت می‌برید و هم از آن بالا مناظر بی‌نظیری مثل ورودی غارها، تونل‌های ساخته‌شده بوسیله انسان‌های باستانی، کلیساها، صخره‌های آتشفشانی و معماری شهرها و مناظر طبیعی را سیاحت می‌کنید. اگر تا امروز به کاپادوکیا سفر کرده‌اید، عکس‌ها و نظرات خودتان را همینجا یا در اینستاگرام برایمان ارسال کنید تا به‌نام خودتان منتشر کنیم.