پروژه «تحول شهری» استانبول ۵ سال طول می‌کشد

به گزارش روزنامه حریت در تاریخ ۱۵ ژانویه، مدت زمان پروژه «تحول شهری» استانبول با هدف بازسازی ۶۰۰ هزار خانه که نیاز فوری به مرمت دارند تا پنج سال تعیین شد.
خطر زمین‌لرزه بزرگی که دهه‌هاست استانبول را تهدید می‌کند، همواره مایه نگاه جدی به سازه‌های ناامن این شهر است. در حال حاضر، دولت بر روی بازسازی نزدیک به ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در استانبول کار می‌کند.
عدم علاقه بخش خصوصی به انجام این بازسازی‌ها باعث شده سرعت پیشرفت این تحول شهری کاهش یابد. نمایندگان بخش ساخت و ساز می‌گویند که کل هزینه بازسازی ۶۰۰ هزار واحد مسکونی در استانبول، نیازمند ۱.۵ تریلیون #لیر (تقریبا ۵۰ میلیون دلار) است.
ازجمله دیگر معضلاتی که نمایندگان این بخش به آن اشاره کرده‌اند می‌توان به کمبود نیروی کار، هزینه‌های بالای مواد و مصالح ساختمانی و مراحل پیچیده بوروکراتیک اشاره کرد.
دولت جهت تشویق مردم به بازسازی واحدهای مسکونی، مشوق‌هایی اعلام کرده است. به عنوان مثال، مبلغ ۶۰۰ هزار لیر که جهت حمایت از ساخت و ساز و تملک مسکن به عنوان تسهیلات قابل ارائه بود، در سال جدید به یک میلیون و ۲۵۰ هزار لیر افزایش یافته است. همچنین اعلام شده است که برای مستاجرینی که بیش از یک سال در یک خانه پرخطر زندگی کرده‌ باشند نیز امکان اخذ وام بازسازی وجود دارد.