پروژه «مسکن مهر» ترکیه کلید خورد

مورات کوروم وزیر محیط زیست، شهرسازی و تغییرات اقلیمی ترکیه خبر از آغاز پروژه طرح مسکن عمومی داد که طی آن قرار است واحدهای مسکونی با قیمت‌های مقرون به صرفه برای تامین نیاز خانوارهای نیازمند مسکن در تمام ۸۱ استان کشور انبوه‌سازی شود.

وزیر شهرسازی گفت جزییات دقیق، اواسط همین ماه توسط رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه اعلام شده و رسما از این پروژه رونمایی خواهد شد. کوروم اعلام کرد دولت یارانه‌های لازم را جهت پایین‌آمدن هزینه‌های این برنامه عمرانی پرداخت می‌کند تا در نهایت واحدهای مسکونی با قیمت‌هایی مناسب و با بازپرداخت ۲۰ ساله در اختیار شهروندان ترکیه قرار گیرد.

مورات کوروم گفت: «افراد فاقد مسکن و دارای درآمد مشخص ماهانه (فیش حقوقی)، می‌توانند در آینده نزدیک برای خرید خانه‌هایی که در این پروژه ساخته می‌شود اقدام کنند. اولویت با بازنشستگان، زوج‌های تازه ازدواج‌کرده و خانواده‌های جانبازان است».

وزیر شهرسازی ترکیه معتقد است این پروژه که توسط اداره توسعه مسکن ترکیه (TOKİ) اجرایی می‌شود، باعث افزایش عرضه مسکن در مقابل تقاضا شده و به ثبات قیمت مسکن در ترکیه کمک کند. در ماه ژوئن امسال (۲۰۲۲) بیش از ۱۵۰ هزار واحد مسکونی در ترکیه فروخته شد که نشان از افزایش سالانه ۱۱.۷ درصدی داشت. در شش ماهه نخست سال جاری، آمار فروش خانه، افزایشی ۳۱.۴ درصدی نسبت به سال گذشته را ثبت کرد و همچنین شاخص قیمت واحدهای نوساز نیز نسبت به پارسال ۱۵۱.۴ درصد افزایش یافت.