مناقصه احداث یک پل معلق روی رودخانه فرات به نام «صراط» که قرار است در ارتفاع ۵۶۰ متری و با طول ۷۵۰ متر در منطقه دره‌های Karanlık در ارزینجان ساخته شود، امیدها برای کسب درآمد صنعت گردشگری را در این منطقه بیشتر کرده است.

ارزینجان – (آناتولی) به‌تازگی مناقصه احداث یک پل معلق روی رودخانه فرات در میان دو دره منطقه کارانلیک در ارزینجان ترکیه برگزار شده است. پیش‌بینی می‌شود این پروژه که آن را «صراط روی فرات» (Sırat on Fırat) نام گذارده‌اند، پس از احداث میزبان حدود یک میلیون گردشگر در سال شود.

دره Karanlık در اطراف رود فرات


امره یشیلباش بخشدار کمالیه در گفتگو با خبرگزاری آناتولی گفت: «هدف از این پروژه جذب گردشگران و طبیعت‌گردان ماجراجو به این منطقه است. این منطقه پیش از این نیز در فهرست موقت میراث جهانی یونسکو قرار داشته است».

پل معلق صراط پس از احداث محلی برای چتربازی، بانجی جامپینگ و پرش با لباس بالدار (خفاش) خواهد شد.

رئیس بنیاد فرهنگ و توسعه کمالیه نیز با تأکید بر این‌که این یک پروژه چند جانبه است ، گفت: “تعداد گردشگرانی که ما هدف قرار می دهیم واقعاً زیاد است. ما برای مناقصه این  پروژه در مرحله نهایی هستیم. پس از همه‌گیری ویروس کرونا، تعداد گردشگرانی که برای رهایی از استرس و یا دوری از مناطق آلوده و شلوغ شهری به طبیعت‌گردی و ورزش‌های ادونچر روی آورده‌اند بیشتر شده است.

این پل ۶۵۰ متری فاصله ۷۵۰ متری دو نقطه دره را به هم متصل می‌کند.


عبور از پل صراط با اعطای گواهینامه معتبر

فردون چلیکمن با اشاره به اینکه آن‌ها پیشتر نیز بزرگترین و جامع‌ترین جشنواره ورزش در فضای باز ترکیه را در کمالیه برگزار کرده‌اند، گفت:

در “جشنواره ورزش و طبیعت” ما  در این‌جا میزبان بسیاری از ورزشکاران از قاره های مختلف جهان هستیم. لباس بال‌دار و بانجی جامپینگ این‌جا در دسترس است. البته، این ورزش‌ها بسیار خاص هستند و اجرای آن کار هر کسی نیست، اما این پل را به‌گونه‌ای خواهیم ساخت که عبور از آن برای همه ممکن باشد.

چلیکمن ادامه داد: سیستم مهندسی پل منحصر به فرد است. این پل با محاسبات گرما و سرما و برف، وزن، باد و نوسان ساخته خواهد شد. اما به‌هرحال رد شدن از این پل به جرات افراد هم بستگی دارد و بنابراین، به آن‌هایی که از پل عبور می‌کنند گواهینامه اعطا خواهیم کرد.