ازجمله – دیروز ۱۸ مارس رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در سالگرد پیروزی جنگ چاناک‌کاله در مراسم افتتاح پل این منطقه به نام «۱۹۱۵ چاناک‌کاله» شرکت کرد.

با حضور مقامات لشکری و کشوری ترکیه، پل «۱۹۱۵ چاناک‌کاله» که بر روی تنگه داردانل قرار گرفته و دو قاره اروپا و آسیا را به هم متصل می‌کند افتتاح شد.

این پل که در مراسمی به همراهی نیروهای هوایی ترکیه  و سخنرانی رجب طیب اردوغان بازگشایی شد، پلی سمبلیک است که اغلب اعداد مربوط به سازه آن، اشاره به واقعه‌ای تاریخی دارد. مثلاً ارتفاع ستون‌های سازه آن ۳۱۸ متر نشانگر ۱۸ مارس (ماه سوم) هستند. طول پل بین دو ستون ۲۰۲۳ متر است که نشانگر صدمین سال پیروزی جمهوریت ترکیه است.

هزینه ساخت این پل، که فاصله دو قاره اروپا و آسیا در این منطقه را به ۶ دقیقه کاهش می‌دهد، حدود ۱۰ میلیارد لیر (۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون یورو) برآورد شده است. این پل توسط کنسرسیومی متشکل از سه شرکت ترکیه‌ای و یک شرکت کره‌‌ای ساخته شده است.

این پل که در ۱۸ مارس سال ۲۰۱۷ به دست خود آقای اردوغان کلنگ زنی شده بود بعد از ۵ سال به بهره برداری رسیده و فاصله میان دو قاره اروپا و آسیا در این منطقه را به ۶ دقیقه کاهش می‌دهد.

آقای اردوغان در مراسم افتتاح این پل  گفت این پروژه بیش از  ۲.۴ میلیارد به درآمد ملی ترکیه خواهد افزود. وی تاکید کرد که افتتاح این پروژه «منبع درآمدی برای کشور و مایه افتخار ملت ما است».

اگرچه پیش از این آقای اردوغان هزینه عبور از پل را ۸۵ لیر اعلام کرده بود اما دیروز در این مراسم وی از مردم پرسید ما می‌گوییم که هزینه عبور از پل ۲۰۰ لیر باشد «به نظر شما گران است؟» مردم هم فریاد برآوردند که «خیر». بدین ترتیب هزینه عبور از این پل ۲۰۰ لیر خواهد بود. 

آقای اردوغان در این مراسم اعلام کرد که پل چاناک‌کاله ششمین پلی است که بعد از پل شهدای 15 جولای در بسفر، FSM، یاووز سلطان سلیم، مارماری و تونل اوراسیا بر روی تنگه‌ها افتتاح می‌شود. او همچنین گفت که  ۱۴۰ سال پیش از این سلطان عبدالحمید طرح‌های ابتدایی مربوط به این پل‌ها را کشیده و مقدمات آن را فراهم کرده بود.

پل ۱۹۱۵ چاناکاله محور اصلی بزرگراه ۲.۸ میلیارد دلاری Kınalı-Balıkesir به طول ۳۲۱ کیلومتر است که بزرگراه های O-3 و O-7 در شرق تراکیه را به بزرگراه O-5 در آناتولی متصل می‌کند. 

جالب است بدانید که برای نگه داشتن این پل از ۱۶۲ هزار کیلومتر سیم استفاده شده است که این میزان سیم می‌تواند ۴ بار دور دنیا را بچرخد.