ازجمله- تقاضا برای استفاده از خودروهای الکتریکی و هیبریدی در ترکیه رو به افزایش است. این افزایش نیاز مصرف کنندگان به تامین سوخت از طریق جایگاه‌های شارژ الکتریکی بیشتر کرده است.

از سال ۲۰۱۱ که خودروهای هیبریدی و الکتریکی به بازار ترکیه وارد شده‌اند جایگاه‌های مختلف سوخت رسانی، شرکت‌های پخش الکتریک و حتی شرکت‌های زنجیره‌ای تعمیر خودرو در تلاش بوده اند که به واسطه احداث جایگاه‌هایی، تامین سوخت این خودروها را انجام دهند.

با افزایش محبوبیت استفاده و کارایی و تنوع مدل‌ها، تقاضای خرید خودروهای الکتریکی در ترکیه نیز بالا رفته است. افزایش تقاضا افضایش جایگاه‌های سوخت را نیز به وجود آورده است. امروز در ترکیه ۲۵۱ جایگاه شارژ الکتریکی خودرو وجود دارد که همزمان برای ۴۶۸ اتومبیل امکان شارژ فراهم می‌کند.

از میان ده‌ها مدل خودرو بنزینی و دیزلی و هیبریدی در ترکیه، ۳۲ مدل اتومبیل الکتریکی هم در این کشور به فروش می‌رسد. از میان آن‌ها، تولیدات پورشه از همه محبوب‌تر است و رنو و مرسدس بنز هم در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند. گرچه تسلا هنوز در ترکیه به‌طور رسمی حضور ندارد، اما می‌توان در محله‌های باکلاس استانبول ردی از آن‌ها را هم پیدا کرد.

نوع خودرو۲۰۱۵۲۰۱۶۲۰۱۷۲۰۱۸۲۰۱۹۲۰۲۰۲۰۲۱
الکتریکی۱۱۹۴۴۷۷۱۵۵۲۲۲۸۴۴۹۸۳
هیبریدی۱۰۶۹۰۵۴۴۵۱۳۸۷۶۱۱۰۱۵۱۶۹۴۱۱۱۵۱۸

این جدول به نقل از انجمن اتومبیل‌های هیبریدی و الکتریکی ترکیه نشان‌ می‌دهد، فروش خودروهای الکتریکی از سال ۲۰۱۵ تاکنون ۹ برابر شده. خودروهای با سوخت ترکیبی بنزین و برق (هیبریدی) هم در این بازه زمانی ۱۱۰ درصد افزایش فروش داشته است.

در این بازار ۲۰ شرکت با هم رقابت می‌کنند. ارزان ترین خودرو نزدیک به ۲۰۰هزار لیر و گران‌ترین خودرو نیز ۴ میلیون لیر قیمت دارد.

علیرغم تمایل دولت برای استفاده از سوخت پاک در تمامی عرصه‌های انرژی، مالیات مصرف ویژه (OTV) اتومبیل‌های الکتریکی در ترکیه همچنان بالاست. این مالیات بر حسب قدرت موتور این اتوموبیل ها محاسبه می شود. این یعنی اگر قدرت موتور یک اتومبیل الکتریکی ۸۵ تا ۱۲۰ کیلووات باشد، ۲۵درصد قیمت این خورد مالیات مصرف ویژه خواهد بود.

خودرو ملی ترکیه «توگ» نیز به واسطه باتری لیتیومی خود از سوخت الکترونیکی تغذیه می‌کند. این خودرو با شارژ سریع در ۳۰ دقیقه، ۸۰ درصد شارژ می‌شود که برای پیمودن مسیر ۳۰۰ کیلومتری کافیست.

در این رابطه اخیراً شرکت پخش انرژی «انرژی‌سا» با شرکیت «بریسا» توافق کرده است تا ۸ جایگاه جدید بر تعداد جایگاه خود بیفزایند. با این توافق تعداد جایگاه مشترک این دو شرکت به ۱۷ خواهد رسید.