پناهندگی به آلمان؛ ترکیه از افغانستان جلو زد

شمار درخواست پناهجویان ترکیه‌ای به آلمان در ماه جولای ۲۰۲۳، به میزان ۳۷۹۱ نفر، از شهروندان افغانستان عبور کرد و در جایگاه دوم قرار گرفت. رتبه نخست بیشترین درخواست پناهندگی به آلمان، همچنان مربوط به اتباع سوریه است.

به گزارش روزنامه دووار در تاریخ ۲۰ آگوست، شهروندان ترکیه در سال‌های اخیر پس از اتباع سوریه و افغانستان که با جنگ خارجی و داخلی روبرو بودند، در رتبه سوم درخواست‌های پناهندگی به آلمان قرار داشتند. اما در ماه جولای ۲۰۲۳، اتباع ترکیه با ۳ هزار و۷۹۱ درخواست برای اولین‌بار از افغانستانی‌ها پیشی گرفتند.

به گفته اداره فدرال مهاجرت و پناهندگان آلمان (BAMF)، تا پایان ماه جولای سال جاری، بیش از ۲۳ هزار شهروند ترکیه درخواست پناهندگی در آلمان ثبت کرده‌اند. این میزان نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته ۲۰۳ درصد افزایش داشته است.

یاشار آیدین، پژوهشگر امور مهاجرت، با بیان اینکه ترکیه در حال حاضر با تهدید بحران اقتصادی روبروست  گفت: «مردم ترکیه برای غلبه بر بحران اقتصادی، هزینه‌ای مشقت‌بار را با از دست دادن رفاه اجتماعی می‌پردازند. امید به آینده به ویژه برای افراد تحصیل‌کرده، روز به روز تیره‌تر می‌شود و بسیاری در ترکیه دیگر آینده خوبی برای خود نمی‌بینند و راهی آلمان می‌شوند».

آیدین توضیح داد: «شاهد افزایش شمار پناهجویان ترکیه‌ای هستیم، اما از آن سو، شاخص پذیرفتن درخواست‌های پناهندگی در طول سال‌های اخیر به طور مداوم کاهش یافته است. شاخص قبولی درخواست پناهندگی در سال ۲۰۲۲ در سطح ۲۷،۸ درصد بود، اما  در سال جاری به ۱۵درصد رسیده است».