پنتاگون: جزئیات حمایت از ترکیه در افغانستان مورد بحث قرار گرفت

سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده (پنتاگون) جان کربی در کنفرانس مطبوعاتی برگزار شده در پنتاگون صحبت کرد. (یاسین اوزتورک - آژانس آناتولی)

ازجمله – پس از آن‌که طالبان با پیشنهاد ترکیه مبنی بر به عهده گرفتن مسئولیت محافظت و مدیریت فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی در کابل پس از خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان مخالفت کرد، وزارت امور خارجه آمریکا بر حفظ حضور دیپلماتیک بین‌المللی در کابل تنها در صورت وجود فرودگاه‌های فعال و امن تاکید نمود.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا گفت، در جریان نخستین نشست دو جانبه بین جو بایدن و رجب طیب اردوغان (روسای جمهوری آمریکا و ترکیه) دو طرف توافق کردند که با هم برای تضمین این مساله همکاری کنند که هیات ترکیه‌ای پیش از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تا ۱۱ سپتامبر سال جاری میلادی در افغانستان مستقر شود.

سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده در کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت: «ترکیه برای حفاظت، امنیت و مدیریت فرودگاه حامد کرزی در کابل پس از خروج نظامی آمریکا پیشگام است.»

جان کربی گفت، «ترکیه موافقت کرده است که در حفاظت از فرودگاه حامد کرزی در کابل پس از خروج آمریکا پیشگام  شود. با این حال، هنوز جزئیات آن در حال بررسی است و کارهای زیادی برای انجام وجود دارد، زیرا ترکیه اعلام کرده برای انجام این مسئولیت، آن‌ها نیاز به حمایت ایالات متحده و جامعه بین المللی دارند و ما در حال بررسی روی آن موضوع هستیم.»

وی همچنین در پاسخ به پرسش “آیا ایالات متحده در این زمینه آمادگی ارائه حمایت مالی یا لجستیکی از ترکیه را دارد؟” گفت: «همان طور که گفتم، ما در حال کار و بررسی بر روی این موضوع هستیم و هنوز نمی‌دانیم پشتیبانی کامل چگونه خواهد بود.»

در حالی که خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان ادامه دارد، مذاکرات در مورد حفاظت از فرودگاه حامد کرزی که برای ماموریت های دیپلماتیک بسیاری از کشورها مهم است، ادامه دارد. طالبان مخالف جدی حضور نظامیان ترکیه در فرودگاه کابل است.