پنل آنلاین «دینامیک‌های جنگ در افغانستان و نقش ترکیه» برگزار شد

  کابل ، افغانستان - 09 آوریل: نمای بیرونی از مسجد بولنت آیدین ، ساخته شده توسط آژانس همکاری و هماهنگی ترکیه (تیکا) ، که به نام سردار ارشد شهید بولنت آیدین ، اولین شهید 15 ژوئیه ، هنگام مراسم تحلیف در پایگاه ناتو در 08 آوریل 2018 در کابل ، افغانستان. مسجد بولنت آیدین ، که نمونه ای از معماری ترکی و اسلامی است ، با مناره های دوقلوی خود نزدیک به 500 نفر ظرفیت دارد. ساخت و ساز در ۱۱ آوریل 2016 آغاز شد. (مصطفی کاماچی - آژانس آنادولو)

  محمت اوزتورک، مدیر بخش زبان های خارجی خبرگزاری آناتولی معتقد است «برای توقف خونریزی‌ها در افغانستان، کشورهای مسلمان باید یک نیروی حافظ صلح در سازمان همکاری اسلامی (OIC)ایجاد کرده و ترکیه می‌تواند نقش اصلی را در این زمینه داشته باشد.»

  آناتولی – مدیر بخش زبان های خارجی خبرگزاری آناتولی در پنلی آنلاین با عنوان “دینامیک‌های جنگ در افغانستان و نقش ترکیه ” اظهار داشت: «برای جلوگیری و توقف خونریزی‌ها در افغانستان، کشورهای مسلمان باید یک نیروی حافظ صلح در سازمان همکاری اسلامی (OIC) ایجاد کنند. با توجه بر اینکه ترکیه شناخت خوبی نسبت به منطقه دارد می‌تواند نقش اصلی را در این زمینه داشته باشد».

   این پنل که از سوی مرکز مطالعات استراتژیک جنوب آسیا برگزار شد، آقای اوزتورک و دکتر امراه ازدمیر استاد دانشگاه چانکیری به عنوان سخنران شرکت کردند.

  افغانستان قبرستان ابرقدرت‌ها 

  اوزتورک با بیان این‌که افغانستان به عنوان قبرستان ابرقدرت‌ها شناخته شده است گفت :«بنا به شواهد تاریخ افغانستان در قرن گذشته به گورستانی برای روسیه و ایالات متحده تبدیل شده است».

  اوزتورک با بیان اینکه روسیه بیشترین ضرر را در طول جنگ ده ساله در افغانستان متحمل شده است، تا جایی که امپراتوری خود را از دست داد و اتحاد جماهیر شوروی از هم پاشید، تصریح کرد: «تخمین می‌زنم که ضرر مادی ایالات متحده در افغانستان (در طول 20 سال جنگ) بیشتر از روسیه است و آمریکا همان اشتباه روسیه را تکرار کرد.»

  اوزترك اظهار داشت كه «روسای جمهور آمریکا به وعده‌های خود مبنی بر خروج از افغانستان عمل نكردند و اظهارات محدود به کاهش یا افزایش نیرو بود».

  وی با بيان اينكه روابط تاريخي تركيه با کشورهای منطقه بسيار قوی و کهن است اظهار داشت: «ارتش مدرن افغانستان توسط امپراتوری عثمانی تاسيس شد. تركيه در زمان مداخله ناتو در افغانستان در سال ۲۰۰۲ نيروهای نظامی نفرستاد و فقط در روند بازسازی كشور شركت كرد».

  مدیر بخش زبان های خارجی خبرگزاری آناتولی گفت: «در این روند هیچ حمله‌ای از سوی طالبان علیه سربازان ترکیه رخ نداده است. اما ممکن است پس از این وضعیت تغییر کند. عدم حضور طالبان در مذاکرات صلح در ترکیه، آسیب بزرگی به افغانستان وارد می‌کند. برخی از گروه‌ها و دولت‌ها نمی‌خواستند که طالبان به استانبول بیایند. آنها اکنون نمی‌خواهند آنکارا امنیت فرودگاه کابل را تامین کند».

  Photo:AA

  او در ادامه سخنانش گفت: «ترکیه باید با موافقت طالبان وارد افغانستان شود. طالبان نمی‌خواهد با ترکیه رو در رو شود. زیرا آنها در صورت رویارویی چیزی برای از دست دادن دارند. در طرح صلح پیشنهادی بنده، قدرت‌های خارجی با تضمین طرفین درگیر خارج می‌شوند. سپس سازمان همکاری اسلامی وارد عمل می‌شود. کشورهای مسلمان باید یک نیروی صلح در چارچوب این سازمان تشکیل دهند. ولی مسائلی همچون تامین امورمالی روند نیز مطرح است. قبل از عقب نشینی نیروهای مذکور نیز باید آتش‌بس اعلام شود و سپس نیروها خارج شوند».

  اوزتورک گفت: «اگر یک نیروی صلح در افغانستان ایجاد نشود، درگیری‌ها گسترش خواهد یافت. طالبان برای دستیابی به راه حل نظامی فشار خواهند آورد. این امر باعث می‌شود که افغانستان به دوره قبلی تحت سلطه نیروهای شبه‌نظامی و مسلح قومی بازگردد».

  “وظیفه ترکیه در افغانستان نباید محدود شود”

  دکتر امراه اوزدمیر نیز در سخنان خود گفت: «پیش بینی در مورد آینده افغانستان در شرایط فعلی بسیار دشوار است و گفت که اگرچه ارتش افغانستان در برخی از نقاط به پیروزی دست یافته‌اند، اما نمی تواند یک مبارزه همه جانبه را علیه طالبان انجام دهد.

  اوزدمیر با بیان اینکه ترکیه برای روشن ساختن عدم اطمینان در افغانستان باید تمرکز بیشتری بر این کشور داشته باشد ، گفت: “ترکیه نیاز به پیگیری و  تعقیب مسائل جنگ و درگیری ها در افغانستان دارد. شاید لازم باشد نماینده دیگری غیر از سفیر ما تعیین شود و این فعالیت ها را دنبال کند.”  نقش ترکیه  در افغانستان نباید به امنیت فرودگاه محدود شود. ”