پیام‌های تبریک سران جهان به مناسبت پیروزی اردوغان در انتخابات

به دنبال پیروزی رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری روز ۲۸ می ترکیه، سران بسیاری از کشورها و نهادها از جمله جمهوری اسلامی ایران، روسیه و همچنین کشورهای غربی و آمریکا با ارسال پیام و یا تماس تلفنی پیروزی او را تبریک گفتند.

 شورای عالی انتخابات ترکیه در شامگاه ۲۸ می، پس از شمارش بیش از ۹۹ درصد از آرا،  رجب طیب اردوغان را برنده دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد. به گفته احمد ینر، رئیس این شورا اردوغان ۵۲،۱۴ درصد و رقیب او کمال کلیچداراوغلو ۴۷،۸۶ درصد آرا را به خود اختصاص داده‌اند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا با انتشار پیامی در شبکه توییتر ضمن تبریک به طیب اردوغان گفت: «از ادامه همکاری با او و ترکیه به عنوان عضو ناتو در راستای مواجهه با چالش‌های جهانی ابراز خشنودی می‌کند».

ابراهیم رئیسی، رئیس‌ جمهوری ایران نیز در پیامی پیروزی اردوغان را تبریک گفت. او ابراز امیدواری کرد که روابط دوستانه میان جمهوری اسلامی و ترکیه بیش از پیش تقویت شود.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه ضمن تبریک به اردوغان گفت: «پیروزی اردوغان به وضوح ثابت می‌کند که مردم ترکیه از تلاش‌های او در راستای حفظ تمامیت ارضی کشور و داشتن سیاست خارجی مستقل حمایت می‌کنند».

عکس:۷

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان نیز پیروزی اردوغان در انتخابات را به او تبریک گفت و ضمن ستایش همکاری برلین و آنکارا تصریح کرد: «آلمان و ترکیه شریکان نزدیکی هستند و از لحاظ اجتماعی و اقتصادی با هم پیوندی قوی دارند».

 دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای ضمن تبریک انتخاب مجدد رجب طیب اردوغان به عنوان رئیس‌جمهوری ترکیه گفت: «مشتاقانه منتظر تقویت بیشتر همکاری بین ترکیه و سازمان ملل است».

ملا محمد حسن آخوند، رئیس‌الوزرای طالبان نیز، پیروزی رجب طیب اردوغان در دومین دور انتخابات ریاست جمهوری ترکیه را تبریک گفت. رئیس‌الوزرای طالبان با اشاره به جایگاه با اهمیت ترکیه، آرزوی «ثبات و خدمت به دین» به این کشور کرده است.