پیام رجب طیب اردوغان به مناسبت فرارسیدن «سالروز تاسیس جمهوری ترکیه»

رئیس جمهوری ترکیه در پیام ویدئویی گفت: فرارسیدن عید جمهوریت را به تمامی هموطنان‌مان در داخل و خارج از کشور و کلیه دوستان‌مان که در بزرگداشت این روز افتخارآمیز با ما همراه هستند، تبریک می‌گویم.

طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به مناسبت فرارسیدن ۲۹ اکتبر، سالروز تاسیس جمهوری در این کشور با انتشار پیام ویدئویی ضمن تبریک این روز به همه ملت و دوستداران ترکیه گفت: در آستانه یکصدمین سالگرد جمهوریت، اجازه نخواهیم داد هیچ قدرتی، هیچ سناریوی خبیثی و هیچ حمله موذیانه‌ای که هدف آن لغزش ترکیه است؛ ما را از مسیرمان باز دارد.

وی همچنین به مناسبت نودوهشتمین سالگرد تاسیس جمهوریت ترکیه «عید جمهوریت» در رأس هیئتی بلند پایه متشکل از مقامات و مسئولان کشور امروز ۲۹ اکتبر، با حضور در مقبره مصطفی کمال آتاترک بنیانگذار جمهوری در «آرامگاه آنیت کبیر» در آنکارا به وی ادای احترام کردند و در پیامی در دفتر ویژه این آرامگاه نوشت: «آتاترک عزیز، در این روز استثنایی که افتخار دست‌یافتن به نودوهشتمین سالگرد تاسیس جمهوریت‌مان را تجربه می‌‌کنیم، یاد و خاطره جنابعالی، هم‌رزمانتان و شهدای قهرمان‌مان را گرامی‌ می‌داریم. برای تقویت جمهوریت‌مان که شهیدانمان به بهای جانشان به ما امانت داده‌اند، در عرصه‌های مختلف و قرار گرفتن در بین ۱۰ اقتصاد برتر جهان به طور شبانه روزی تلاش می‌کنیم».

در متن این پیام آمده است: «در دوره‌ای که بشریت به دلیل شیوع ویروس کرونا با بحران‌های جدی مواجه شده است، ترکیه با موفقیت‌های بدست آمده در زمینه‌های صادرات، اشتغال‌زایی، تولید و سرمایه‌گذاری به حرکت در مسیر توسعه ادامه می‌دهد».

در این مراسم مصطفی شنتوپ رئیس مجلس، فواد اوکتای معاون رئیس جمهور، کمال کلیچدار‌اوغلو رهبر حزب جمهوریت خلق، دولت باغچه‌لی رئیس حزب حرکت ملی گرا، میرال آ‌ق‌شنر رئیس حزب نیک، اعضای هیئت دولت، مقامات قضایی و نظامی حضور پیدا کردند.