پیام ویژه رئیس جمهوری  در ۱۳ اکتبر سالروز اعلام آنکارا به عنوان پایتخت جمهوری ترکیه

    ۱۳ اکتبر سال ۱۹۲۳ آنکارا، به‌عنوان پایتخت جمهوری ترکیه اعلام شد.

     رئیس جمهور ترکیه در پیام خود ضمن تبریک و تهنیت به مناسبت سالروز اعلام شهر آنکارا به عنوان پایتخت ترکیه که در روزهای سخت جنگ استقلال قرارگاه مبارزات نبرد رهایی بخش ملی و ستاد تصمیم‌گیری برای استقلال و آینده کشور بود، اعلام کرد: آنکارا در طول مبارزه ملی  بین سالهای (۱۹۱۹ الی ۱۹۲۳) و روند تاسیس جمهوری ترکیه یک نقش تاریخی ایفا کرده و امروز نیز با میزبانی از نهادها و سازمان‌های حساس به ویژه مجلس ملی کبیر ترکیه محل تجلی اراده ملی بوده و جایگاه مهم خود را حفظ کرده است.

    آنکارا در زمینه رسیدن جمهوریت‌مان به سطح افتخار‌آمیز نقش مهمی ایفا کرده و از نظر حفاظت از هویت فرهنگی وتاریخی کشورمان اهمیت فراوانی دارد. 

    آنکارا به‌عنوان میراث دولت هزاران ساله ملت ترک، در توسعه و پیشرفت کشور، تقویت اکتسابات جمهوریت و گسترش دموکراسی نقش کلید ایفا خواهد کرد.

    در این روز پرافتخار و پر معنی، یاد و خاطره همه  شهدا، جانبازان و قهرمانان مبارزه ملی به ویژه غازی مصطفی کمال آتاترک بنیان‌گذار جمهوری ترکیه را با احترام و سپاس گرامی داشته و سالروز اعلام شهر آنکارا به عنوان پایتخت ترکیه را تبریک و تهنیت گفته و به شهروندانمان صمیمانه درود می‌فرستم.