پیشاهنگ، پیشرفته‌ترین پهپاد ترکیه به بهره‌برداری رسید

  روزگذشته مراسم فارغ التحصیلی ۱۲۵ نفر از نیروهای هوایی ترکیه که در یک دوره تعلیمی هدایت و نگه‌داری از پهپاد جدید صنایع دفاعی ترکیه شرکت کرده بودند، برگزار شد. در این مراسم که با حضور رئیس جمهور کشور رجب طیب اردوغان برگزاری شده بود، از پشرفته ترین پهپاد این کشور بهره برداری شد؛ این پهپاد جدیدترین و پیشرفته‌ترین تولید صنایع دفاعی ترکیه است که تلاش‌ها برای ساخت آن از سال ۲۰۱۷ آغاز شده است.    

  این پهپاد مسلح جدید که بایراکتار آکینجی (پیشاهنگ پرچم‌دار) نام گذاری شده است، اولین پرواز آزمایشی خود را در ۶ دسامبر ۲۰۱۹ انجام داده و از آن زمان تا کنون مراحل آماده سازی را سپری می‌کند. این پهپاد جدید که پیشرفته‌تر از مدل قبلی خود TB2 UCAV است، برای انجام امور استراتژیک طراحی شده است.

  photo by AA

  فروش پهپادها

  اوکراین، قطر،‌ آذربایجان و لهستان از جمله کشورهایی هستند که پیش از این پهپادهای ترکیه را خریداری کرده‌اند. در ماه می، لهستان اولین کشور اتحادیه اروپا و ناتو بود که هواپیماهای بدون سرنشین از ترکیه خریداری کرد.

  گفته می‌شود عربستان سعودی نیز به دنبال خرید هواپیماهای بدون سرنشین ترکیه است. لتونی نیز دومین کشور عضو اتحادیه اروپا و ناتو است که UCAV های ترکیه را خریداری کرده است. آلبانی نیز به دنبال خرید TB2 Bayraktar است. در همین زمینه رجب طیب اردوغان گفته است که در راستای فروش این پهپاد مسلح با ۱۰ کشور قراردادهایی بسته شده است. مدیر فناوری این پروژه نیز گفته است که ۷۰ درصد درآمدهای این پروژه به واسطه صادرات پهپادها تامین شده است.

  اردوغان در این مراسم با بیان اینکه بسیاری از قراردادهای صادراتی منعقد شده است، افزود: «توافقات جدیدی در حال انجام است». وی خاطرنشان کرد: «بسیاری از کشورها در صف انتظار UCAV های ملی ما هستند».

  photo by AA

  جزئیات پهپاد پیشاهنگ

  دو سر بال‌های این پهپاد که با یکدیگر ۲۰ متر فاصله دارند به صورت منحصر به فردی طراحی شده‌ که به کمک کنترل تمام اتوماتیک پرواز و سیستم خلبان خودکار سه گانه، امنیت پروازی بالایی را به نمایش می‌گذارد.

  این پهپاد دارای دو موتور ۴۵۰ اسب بخاری است اما بدنه آن به گونه‌ای طراحی شده است که امکان نصب موتورهای ۷۵۰ اسب بخاری یا موتورهای ۲۴۰ اسب بخاری را دارد.

  پهپاد مسلح پیشاهنگ، اسلحه‌های مختلفی از جمله طیف وسیعی از موشک‌ها مانند Smart Micro Munitions را می‌تواند با خود حمل کند. موشک‌های مختلفی که شرکت Roketsan ترکیه تولید می‌کند، از جمله موشک‌هایی هستند که قابلیت نصب بر روی این پهپاد را دارند. 

  از جمله قابلیت‌های این پهپاد توانایی آن در طی مسافت است. این پهپاد امکان آن را دارد که تا ۴۰ هزار پا ارتفاع بگیرد. همچنین آزمایش‌های انجام شده نشان داده می‌دهد که پهپاد مسلح پیشاهنگ می‌تواند ۲۵ ساعت و ۴۶ دقیقه در آسمان به عملیات بپردازد. این پهپاد قادر است که در مدت زمان پرواز خود مسافت ۷ هزار و ۵۰۷ کیلومتری را طی کند. 

  رئیس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان نیز که در این مراسم حضور داشت، در سخنرانی خود گفت که تولید آکینجی ترکیه را در میان سه کشور پیشرفته در زمینه این فناوری قرار داده است.

  ترکیه انتظار آن را دارد که با تولید این پهپاد بتواند صادرات بیشتری را در زمینه صنایع دفاعی و بخصوص پهپادهای مسلح و غیر مسلح انجام دهد.