پیش‌بینی نهادهای مالی از اقتصاد ترکیه: تورم تا سال ۲۰۲۵ تک رقمی نمی‌شود

پیش از انتخابات ۱۴ می، برخی از بانک‌ها و موسسات بین‌المللی سناریوهایی برای اقتصاد ترکیه در نظر گرفته‌اند. آن‌ها پیش‌بینی می‌کنند که نسبت دلار به لیر بدون توجه به اینکه کدام طرف در انتخابات پیروز می‌شود، افزایش خواهد یافت. اما در صورت ادامه دولت فعلی، نرخ بهره بانکی احتمالا تغییر نمی‌کند. 

این نهادها می‌گویند در هیچ یک از سناریوهایی که برای تورم ترکیه در نظر می‌گیرند، میزان آن تا سال ۲۰۲۵ تک رقمی نمی‌شود. اما انتظار اصلاح جدی در لیر ترکیه را دارند. آن‌ه می‌گویند یکی از دلایل تورم و کاهش ارزش لیر گذار به «مدل اقتصاد ترکیه» است، مدلی که به دنبال افزایش صادرات با بی ارزش کردن لیر بود.

به عنوان مثال بانک سرمایه‌گذاری مورگان استنلی آمریکا معتقد است بدون توجه به اینکه چه کسی در انتخابات پیروز می‌شود دلار در برابر لیر افزایش خواهد یافت. بر اساس برآورد این بانک، در صورت تداوم دولت فعلی، دلار تا پایان سال به ۲۷ لیر می‌رسد. در صورت پیروزی اپوزیسیون، دلار کانال ۲۴ لیر را خواهد دید. 

اما برخی از اقتصاددان می‌گویند: «در صورت ادامه روند فعلی، می‌توان انتظار داشت که کاهش ارزش  لیر در طول زمان گسترش یابد. سناریوی اصلی ما این است که می‌توانیم ابتدا انتظار استهلاک آهسته و سپس استهلاک سریع‌تر را داشته باشیم».

در صورت پیروزی اپوزیسیون نیز برخی معتقدند «دولت جدید باید اجازه دهد دلار در فضایی که لیر بیش از حد ارزش گذاری شده است، افزایش یابد، حتی اگر نرخ ارز به عنوان اولین واکنش کمی کاهش یابد. ما می‌توانیم سناریوی افزایش سریعتر را در اینجا مشاهده کنیم. زمانی که نرخ ارز و بهره متعادل شود، سرمایه گذاران خارجی شروع به سرمایه گذاری در ترکیه خواهند کرد».