چرا داعش کشورهای منطقه را هدف قرار می‌دهد؟

  در ۲۵ مارس وب‌سایت خبری «دیلی صباح» مقاله‌ای منتشر کرده و در آن پرسید چرا گروه داعش که ادعای ضد آمریکایی بودن دارد، در حملات اخیر تنها کشورهای منطقه مانند ایران، روسیه و ترکیه را مورد هدف قرار داده است؟

  پس از حمله تروریستی در سالن کنسرت مسکو، ترکیه نگرانی‌های خود را درباره هدف‌گیری مداوم گروه تروریستی داعش به مناطقی مانند ترکیه، ایران، افغانستان و روسیه بیان کرد، با این‌که این گروه خود را به‌عنوان یک گروه ضد-آمریکایی اعلام کرده است.

  منابع امنیتی ترکیه خاطرنشان کردند که داعش بارها به این مناطق حمله کرده است که ترکیه هدف اصلی آن است. علیرغم اینکه ترکیه با تهدیدهای چند گروه تروریستی مواجه است، همچنان یکی از نگرانی های مهم این کشور داعش است. آنکارا یکی از اولین کشورهایی بود که در سال ۲۰۱۳ این گروه را یک سازمان تروریستی اعلام کرد.

  مقاله می‌گوید الگوی اخیر حملات، از جمله حمله به اماکن مذهبی و مراسم‌های بزرگداشت، سوالاتی را ایجاد کرده است. منابع امنیتی ترکیه نشان می‌دهند که در پشت این حملات تمرکز قدرت بیشتر است و عاملان آن تحت هدایت پیمانکاران فرعی عمل می‌کنند.

  این مقاله همچنین از زبان منابع سازمان امنیت ترکیه به این ادعا که کسانی که در مسکو عملیات انجام داده‌اند در ترکیه آموزش دیده بودند نیز پاسخ می‌دهد. مقاله می‌گوید مهاجمان مسکو برای تمدید مجوز اقامت در روسیه به مدت کوتاهی از ترکیه بازدید کرده‌اند اما آن‌ها هیچ گونه آموزشی در این کشور ندیدند.

  مقاله به نقل از منابع امنیتی تاکید دارد ترکیه بر عزم خود برای مبارزه با تمامی گروه‌های تروریستی از جمله داعش، پ‌ک‌ک/ی‌پ‌گ و القاعده با عملیات‌های مختلف پایبند است و در این راستا نیز اقدامات پیشگیرانه انجام می‌دهد. در سال‌های گذشته نیز، ترکیه بسیاری از مبارزان تروریست خارجی حاضر شده در این کشور را اخراج کرده و دستگیری‌های قابل توجهی انجام داده است که نشان دهنده تعهد خود به تلاش‌های ضد تروریسم است.