چشم‌انداز جهانی ترکیه با رونمایی از «کتاب ترکیه»

به گزارش روزنامه دیلی صباح، فخرالدین آلتون، مدیر ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه، روز سه‌شنبه ۱۷ ژانویه در نشست «کتاب ترکیه و قرن ترکیه» که در سالن کنفرانس ریاست جمهوری در آنکارا برگزار شد، ضمن رونمایی از «کتاب ترکیه» تأکید کرد که «این کتاب نام و چشم‌انداز ترکیه را ترویج می‌کند». 

آلتون ضمن ابراز خرسندی از دیدار با شرکت‌کنندگان این پروژه ارزشمند، افزود: «کتاب ترکیه (یا به ترکی Türkiye Kitabı) منبعی منحصر به فرد است که طیف گسترده‌ای از اطلاعات ازجمله تاریخ و جغرافیای کشور، غنای فرهنگی و خدمات عمومی ارائه شده به شهروندان را نشان می‌دهد». 

آلتون همچنین اضافه کرد: «بر اساس فرمانی که در سال ۲۰۲۱ توسط رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه امضا شد، تصمیم بر این شد که نام این کشور در زبان‌های لاتین به جای Turkey به صورت «Türkiye» نوشته شود. صورت جدید اسم کشور ترکیه، بهترین نماینده و بیانگر فرهنگ، تمدن و ارزش‌های ملت ترکیه است». 

آلتون با یادآوری اینکه سال ۲۰۲۳ صدمین سالگرد تأسیس جمهوری ترکیه است، گفت: «رئیس جمهور اردوغان چشم انداز مهم و جامعی را مطرح کرده که هم‌زمان با آغاز قرن ۲۰۲۳ ترکیه است». آلتون با بیان اینکه این چشم‌انداز اساساً چشم‌اندازی است که ترکیه را به سال‌های ۲۰۵۳ و ۲۰۷۱ می‌رساند، اظهار داشت: «این چشم انداز ترکیه را به عنوان یک قدرت موثر منطقه‌ای و یک بازیگر جهانی می‌شناسد».

آلتون با تاکید بر اینکه تمام جهان از تلاش ترکیه به عنوان یک میانجی در جنگ روسیه و اوکراین قدردانی می‌کنند، گفت: «ترکیه به تلاش برای رفاه ملت و تضمین صلح، ثبات و عدالت ادامه خواهد داد». کتاب ترکیه به زبان‌های ترکی و انگلیسی منتشر شده و انتظار می‌رود ترجمه‌های ‌عربی، فرانسوی، آلمانی و روسی هم در اسرع وقت منتشر شود».