چشم‌انداز ۱۲ ساله؛ تولید ۶۰ گیگاوات برق از انرژی‌های خورشیدی و بادی در ترکیه

به گفته آلپ‌ارسلان بایراکتار، وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه، ظرفیت تولید برق از انرژی‌های خورشیدی و بادی این کشور تا سال ۲۰۳۵، سالیانه ۵ گیگاوات افزوده خواهد شد و ظرف ۱۲ سال به ۶۰ گیگاوات خواهد رسید.

به گزارش وب‌سایت خبری TRT در تاریخ ۱۲ اکتبر، بایراکتار در نشستی که به مناسبت هفته انرژی در مسکو برگزار شد، گفت: «در ۲۰ سال گذشته تقاضای انرژی در ترکیه هر سال ۴.۷ درصد افزایش داشته است. ما پیش‌بینی می‌کنیم این روند تا ۲۰ سال آینده ادامه یابد».

بایراکتار با یادآوری اینکه هدف کشور رسیدن به بی‌نیازی از سوخت‌های فسیلی تا سال ۲۰۵۳ است، گفت: «ما تنها ۳۰ سال فرصت داریم و باید همه بخش‌های مصرف انرژی خود را متحول کنیم. هم‌اکنون ۵۵ درصد برق ترکیه از انرژی‌های تجدیدپذیر تامین می‌شود. ما در بلندمدت به حداقل ۲۰ گیگاوات برق تولیدشده از انرژی هسته‌ای نیاز داریم که با ساخت دومین و سومین نیروگاه هسته‌ای به دست خواهد آمد».

بایراکتار با بیان اینکه حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر با پیشرفت‌های تکنولوژیک قابل رقابت است، گفت: «مهم‌ترین چیز برای ما، عرضه انرژی ارزان و قابل اطمینان به بازار است. به نظر می‌رسد برنامه‌های انرژی‌ هسته‌ای ترکیه با این برنامه سازگار است. به زودی شرکت انرژی هسته‌ای روسیه نیز در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر ترکیه سرمایه‌گذاری خواهد کرد. در حال حاضر از نیروگاه آک‌کویو سالیانه ۴.۸ گیگاوات برق تولید می‌شود».