چشم انداز مرکز تولید ماشین‌های الکتریکی اروپا؛ فورد در ترکیه کارخانه تولید باتری تأسیس می‌کند

با همکاری صورت‌گرفته میان ابرشرکت خودروسازی فورد آمریکا و هولدینگ اقتصادی کوچ ترکیه، قرار است از سال ۲۰۲۵ کارخانه باتری سازی خودروهای الکتریکی در ترکیه آغاز به کار کند.

در صورت تحقق این امر، شرکت فورد هم به صورت جدی وارد عرصه تولید خودروی برقی خواهد شد. این شرکت خودروسازی قصد دارد تا سال ۲۰۳۵ تمام ون‌های موتوری خود را تبدیل به ون برقی کرده و با کمک ترکیه، سهم بیشتری در بازار تولیدات خودروهای برقی در اروپا داشته باشد.

ابرشرکت خودروسازی فورد آمریکا اعلام کرد یک کارخانه تولید باتری مخصوص خودروهای الکتریکی در ترکیه خواهد ساخت تا بتواند قبل از سال ۲۰۳۵ تمام خودروهای ون و وانت صادراتی به اروپا را از سوخت بنزین ودیزل به سوخت الکتریکی تبدیل کند.

هولدینگ «کوچ» ترکیه که با کمپانی فورد قرارداد همکاری و سرمایه‌گذاری مشترک دارد، روز دوشنبه اعلام کرد قرارداد جدیدی برای تولید باتری خودروی برقی با کمپانی فورد و شرکت سازنده باتری SK on کره‌جنوبی امضا کرده است.

هفته گذشته فورد اعلام کرده بود از این پس تولیداتش را به دو گروه باتری محور و سوخت محور تقسیم کرده است. این تصمیم ساختاری، در جهت رقابت با شرکت پیشگام تولید خودروی برقی یعنی تسلا گرفته شده است.

قرار است کارخانه باتری سازی ترکیه از سال ۲۰۲۵ و با ظرفیت سالانه ۳۰ الی ۴۵ گیگاوات – ساعت شروع به کار کند.