کادس؛ اپلیکیشنی برای مبارزه با خشونت علیه زنان

  صبا منصوری (ازجمله) – دقیقا یک سال پیش در ۲۶ تیرماه ۱۳۹۹، داستان ناپدیدشدن دختر جوانی به نام «پینتار گولتکین» در ترکیه جنجال به پا کرد. خانم گولتکین دختر ۲۷ ساله زیبارویی بود که در دانشگاه موغله، در حال سپری کردن آخرین سال تحصیل در رشته اقتصاد بود و خود را برای آزمون نهایی کارشناسی ارشد آماده می‌کرد.

  پنج روز بعد، جسد سوخته دختر جوان با وضع اسف باری در یک بشکه کشف شد. خیلی زود دوست‌پسر سابق پینتار به قتل خشونت‌آمیز دوست دختر خود اعتراف کرد. تراژدی قتل پینتار گولنکین اعتراضات بسیاری نسبت به خشونت علیه زنان، هم در ترکیه و هم در سراسر جهان را باعث شد. از همان زمان مدیریت امنیت وزارت کشور ترکیه، مطالعاتی را پیرامون بالابردن امکان حمایت از زنان دربرابر خشونت‌های کلامی، خانوادگی، روحی و فیزیکی آغاز کرد. نتیجه این برنامه‌ها امروز با اپلیکیشنی به نام «کادس» که برای مقابله سریع با خشونت‌های کلامی و جنسی برضد کودکان و زنان طراحی شده، رونمایی شد.

  KADES چیست؟

  اپلیکیشن KADES (Kadın Acil Destek Uygulaması – اپلیکیشن یاری رسانی فوری به زنان) قصد دارد به زنان یا کودکانی که مورد خشونت و آزار قرار گرفته‌اند کمک فوری برساند.

  ساز و کار کادس

  ابتدا باید کادس را از گوگل‌پلی یا اپل استور به‌طور رایگان دانلود کنید و مراحل ثبت نام را انجام دهید. ثبت نام علاوه بر شهروندان، برای افراد خارجی مقیم در ترکیه نیز ممکن است. اگر خدای ناکرده در چنین موقعیتی قرار بگیرید، کافی است اپلیکیشن را فعال کرده تا نیروهای پلیس و امداد بدون تماس و صرفا از طریق موقعیت‌یاب گوشی شما برای کمک اعزام شوند.

  زنان پلیس برای معرفی اپلیکیشن «کادس» در شهرهای ترکیه زنگ در تک تک خانه‌ها را می‌زنند.