کارشناسان حمل و نقل؛ باید تعداد تاکسی‌های استانبول افزایش و سیستم‌های دیجیتال توسعه یابد

  شاید شما هم این روزها برای یافتن تاکسی در شهر استانبول با مشکل مواجه هستید، درواقع معضل کمبود تاکسی دامن همه اهالی شهر را گرفته. پروفسور حالیت اوزن عضو هیئت علمی دانشگاه ییلدیز تکنیک می‌گوید: «افزایش تعداد تاکسی‌ها و توسعه سیستم‌های دیجیتال می‌تواند به مدیریت موثرتر خدمات تاکسی در استانبول کمک کند».

  به گزارش روز ۳۰ جولای روزنامه دیلی صباح، یکی از شایع‌ترین مسائلی که مشتریان تاکسی در استانبول گزارش می‌کنند این است که رانندگان تاکسی «مسافر و مسافت» را برحسب راحتی خود انتخاب می‌کنند.

  طبق داده‌های اداره حمل‌ونقل شهرداری استانبول ۱۷ هزار ۳۹۵ تاکسی در این شهر در حال خدمت هستند که از سال ۱۹۹۰ تعداد آن تغییر نکرده است. تخمین زده می‌شود که به ازای هر ۸۵۰ نفر، یک تاکسی در شهر تردد می‌کند.

  پروفسور اوزن با بیان اینکه یکی از راه‌های کم شدن مشکلات، افزایش عرضه و کاهش تقاضا است گفت: «یا باید کرایه تاکسی‌ها افزایش یابد یا عرضه تاکسی‌ها بیشتر شود». این در حالی است که تنها در دو سال گذشته اتحادیه تاکسی‌رانان ۱۵ بار با افزایش تعداد تاکسی‌ها در شهر مخالفت کرده‌اند.

  اوزن با تأکید بر اینکه تاکسیران‌ها باید تقاضا را با اعمال کرایه‌های مختلف در مناطق متفاوت تنظیم کنند افزود: «هزینه‌های ورودی تاکسی‌ها را می‌توان با توجه به سیستم منطقه تغییر داد تا تقاضا به ویژه در مناطق تجاری مرکزی مانند (تاکسیم، باکرکوی، کادیکوی) کاهش یابد. بنابراین، در حالی که تقاضا کاهش می‌یابد، کیفیت خدمات افزایش خواهد یافت».

  پروفسور حسین مورات چلیک عضو هیئت علمی دانشگاه استانبول تکنیک نیز با بیان کمبود تاکسی در استانبول تاکید کرد که افزایش تعداد تاکسی یک راه حل مناسب است. چلیک با استفاده از تجربیات شهرهای دیگر مانند ازمیر و آنکارا، گسترش سیستم‌های نرم‌افزاری تاکسی را به عنوان گامی سودمند در جهت حل این مشکل پیشنهاد کرد.