کرایه ۶۰۰ اتوبوس از ترکیه برای مسافران اربعین ایران

شهریار افندی‌زاده معاون وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران گفت: «۶۰۰ اتوبوس کرایه‌ شده از شرکت‌های ترکیه‌ای، برای حمل و نقل مسافران اربعین در مسیر تهران به سوی مرز عراق، وارد ایران خواهند شد».

افندی‌زاده روز ۲۴ مرداد، در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم گفت: «ایران در حال رایزنی با شرکت‌های ترکیه‌ای به منظور نهایی کردن قرارداد کرایه صدها دستگاه اتوبوس برای استفاده در مراسم اربعین امسال است. ۹۵ درصد توافقات انجام شده و تعداد این اتوبوس‌ها فعلا ۶۰۰ دستگاه است».

وی بیان کرد: «تمرکز این اتوبوس‌ها روی مسیر تهران – مهران است، مگر این که در جای دیگری نیاز به استفاده از آن‌ها باشد. دوره اجاره این اتوبوس‌ها ۲۵ روز یعنی از ۲۷ مرداد تا ۲۰ شهریور است».

سفر به کربلا در روز اربعین، در سال‌های گذشته علاوه بر نیت مذهبی، کارکرد سیاسی نیز پیدا کرده است. براساس داده‌های «آستان عباسی»، در سال ۱۴۰۱، مجموعا ۲۱ میلیون و ۱۹۸ هزار و ۶۴۰ نفر در روز اربعین وارد کربلا شدند که از این تعداد، حدود سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر ایرانی بودند.

در سال ۱۴۰۰، تعداد ۱۶ میلیون و ۳۲۷ هزار و ۵۴۲ نفر در مراسم اربعین کربلا حضور داشتند که تعداد زائران ایرانی ۸۰ هزار نفر بود. در سال ۱۳۹۹، تعداد ۱۴ میلیون و ۵۵۳ هزار و  ۳۰۸ نفر در مراسم اربعین کربلا شرکت کردند که طبق آمار رسمی، هیچ فرد ایرانی  به دلیل شیوع کرونا، در این مراسم حضور نیافت.