کشف تورات‌های هزارساله قاچاق

نیروهای امنیتی ترکیه در عملیاتی ۵ جلد تورات خطی طلاکوب که احتمال می‌رود هزار ساله باشند را در استان ماردین کشف و ضبط کردند.

تیم‌های اداره پلیس استان ماردین پس از دریافت گزارشی مبنی بر فاچاق کتاب‌های تاریخی وارد عمل شد. در نتیجه این عملیات ۵ جلد تورات که روی پوست حیوانات به صورت دست‌نویس نوشته شده کشف و ضبط شد.

کشف پنج جلد تورات هزار ساله از قاچاقچیان عتیقه در ماردین، نگاه‌ها را دوباره به این شهر تاریخی ترکیه جلب کرد.

ماردین که به  «شهر زرد سحرانگیز» شهرت دارد در جنوب شرقی ترکیه واقع شده است.

این شهر که در بین رودهای دجله و فرات قرار دارد میزبان تمدن ها، فرهنگ ها و باورهای تاریخی است.

شهرماردین که بر روی جاده ابریشم قرار دارد، یکی از قدیمی ترین مراکز مسکونی در بین النهرین شمالی است. در نگاهی کلی به شهر، خانه های ساخته شده از سنگ آهک زرد، جلب توجه می‌کند. درب این خانه‌ها که شهرتی جهانی دارند، به روی  دشت بین النهرین باز می‌شود. از آنجایی که بر دامنه تپه قرار دارند، حداقل دو طبقه هستند و به طوری که سایه یکی بر روی دیگری نیفتد ساخته شده‌اند. سنگ آهک سبب خنک بودن خانه‌ها در تابستان و گرم شدن آنها در زمستان می‌شود. با تابش آفتاب، رنگ زرد این خانه‌ها می‌درخشد و همین مسئله سبب شهرت یافتن ماردین به «شهر زرد» می‌شود.

همچنین این استان از لحاظ معماری و فرهنگ منطقه جنوب شرقی آناتولی، یکی از نادرترین مکان‌های بکر است. 

جمعیت استان ماردین حدود ۹۰۰ هزار نفر و مساحت آن حدود ۸.۹ هزار کیلومتر مربع است. ساکنان این استان را اهل تسنن، شیعیان و مسیحیان تشکیل می‌دهند و شامل کرد‌، عرب و آشوری‌ می‌شوند. مردم ماردین به دو زبان ترکی و کردی صحبت می‌کنند.