کشف لوح تاریخی ۳۸۰۰ ساله از ویرانه‌های زلزله ترکیه

  بعد از زلزله اخیر ترکیه، بخشی از دیوارهای باستانی تپه آچ‌چانا هویوک در شهرستان ریحانلی استان هاتای فرو ریخته و یک لوح گلی به قدمت ۳۸۰۰ سال پیدا شده است. این لوح به خط میخی (زبان اکدی) در واقع قرارداد فروش یک شهر است.

  به گزارش ۱۲ آگوست خبرگزاری آناتولی، فاجعه ۶ فوریه به مرکزیت کاهرامان‌ماراش که ویرانی بزرگی در استان هاتای ایجاد کرد، تپه‌ای در منطقه ریحانلی را نیز تحت تاثیر قرار داد، جایی که آلاله، پایتخت پادشاهی موکش، در دوره‌های میانه و اواخر عصر برنز در آن قرار داشت. در راستای فعالیت‌های آواربرداری در این منطقه، یک لوح گلی ۳۸۰۰ ساله  به خط میخی کشف شد.

  با سرپرستی وزارت فرهنگ و گردشگری فعالیت‌هایی که توسط یک تیم ۲۵ نفره به سرپرستی دانشیار مراد آکار، رئیس بخش باستان‌شناسی، در نزدیک دانشگاه مصطفی کمال هاتای انجام شد، نه تنها از میراث فرهنگی محافظت کرد، بلکه دسترسی به یافته‌های جدیدی را فراهم کرد که گذشته را روشن می‌کند.

  این تیم با برداشتن قلوه سنگ دیوار، یک لوح گلی به خط میخی در میان بقایای آن پیدا کرد. در اولین بررسی در لوح اکدی، اطلاعاتی درباره قرارداد یاریم لیم، اولین پادشاه شناخته شده آلاله، برای فروش شهری به دست آمد.

  مراد آکار در گفت‌وگو با آناتولی با تاکید بر اینکه شکل این لوح که در میان خرابه‌ها پیدا شده و مربوط به ۳۸۰۰ سال پیش و سالم است، گفت: «هنگام برداشتن آوار چندین دیوار فروریخته در تپه، دیدن یک قطعه تبلت دست نخورده بسیار هیجان‌انگیز بود».

  وی با بیان اینکه قدمت این اثر به دوره برنز میانه بر می‌گردد، ادامه داد: «ما می‌بینیم که پادشاهان این منطقه در دوره‌ای که ما برنز میانه تعریف می‌کنیم قدرت اقتصادی داشتند، این موضوع در اسناد مکتوب با نمونه‌های شگفت‌انگیز منعکس شده است».