کلیسای ارتدوکس کادیکوی، ماه رمضان را تبریک گفت

  کلیسای ارتدوکس یونانی «Ayia Efimia» در کادیکوی استانبول، با پیامی بر سر در ورودی کلیسا، به ماه رمضان خوش آمد گفت.

  این حرکت کلیسا، با واکنش‌های مثبت بسیاری از ساکنین مسلمان وغیر مسلمان مواجه شد.

  «اردم بولانیک» که به عنوان یک تاجر در همان خیابان کار می‌کند، گفت: «واقعاً قابل تحسین است که مردم با فرهنگ‌های مختلف کنارهم زندگی می‌کنند و برای باورها و اعتقادات هم احترام می‌گذارند».

  «اورکون دمیر» یکی دیگر از شهروندان این منطقه که به مراسم نیایش روز یکشنبه به کلیسا  آمده بود، گفت: «من با دیدن این تابلو خوشحال شدم. هر چند که ما به دین دیگری تعلق داریم، اما این نشان همبستگی و احترام به همدیگر است. امیدوارم همه ما به آن حد از درک برسیم و همدیگر را با باورهایمان بپذیریم».

  آذین‌بندی مناره‌های مساجد با نوشته‌های مختلف با استفاده از نوارهای چراغ در ماه رمضان در سراسر ترکیه چند روز قبل از این ماه شروع شده و تا آخرین روز ماه رمضان ادامه دارد.

  هدف از استفاده از این آذین‌بندی‌ها «زیباسازی در ماه رمضان»، «افزایش آگاهی عمومی» و «انتقال پیام‌های مختلف» است که مخصوصا در مساجد مهم شهر انجام می شود. در استانبول مانند ایوب سلطان، سلیمانیه، سلطان احمد، ینی جامی، ینی والده جامی و مسجد معمار سنان هرساله این مراسم برگزار می‌شود.

  همچنان در این ماه خیلی از مسیحی‌ها و ادیان‌های دیگر، برای همبستگی و احترام به اعتقادات یکدیگر، شروع این ماه را با برگزاری مراسم مختلف مانند پیام‌های تبریک بر سر در کلیسا‌ها و یا با برگزاری مراسم افطار، این ماه را به مسلمانان تبریک می‌گویند.

  تقریبا ۹۸ درصد از جمعیت ترکیه را مسلمانان  و ۲ درصد دیگر را مسیحی و یهودیان  تشکیل می‌دهند.